tek şekilli kan hücrelerinin kişinin sağlığına etkileri

Kan hastalıkları, anormal veya garip şekilli kan hücreleri de dahil olmak üzere kanla ilgili herhangi bir anormalliği tanımlar. Kırmızı kan hücreleri hayati oksijeni ve besin maddelerini vücudun tüm organlarına, dokularına ve hücrelerine taşırlar. Şekillerinde herhangi bir anormallik fonksiyonlarını etkiler. Anormal şekilde şekillendirilmiş kan hücrelerinin sağlığınızı nasıl etkileyebileceğini anlamak, insanların kan sağlığını ve vücut fonksiyonlarını iyileştirebilen çeşitli tedavilerin yararlarının farkında olmalarını teşvik eder.

Anormal şekilde şekillendirilmiş kan hücreleri herhangi bir biçimde; çoğunlukla eritrositler olarak adlandırılan lökositler, trombositler ve kırmızı kan hücreleri olarak adlandırılan beyaz kan hücreleri, bu hücrelerin düzgün şekilde çalışamamasına neden olabilir. Anemi, vücudun dokularına önemli besin maddeleri taşıyan hasarlı, verimsiz veya yetersiz kırmızı kan hücrelerinden kaynaklanan yaygın bir kan hastalığıdır. Herhangi bir tipteki anormal kan hücreleri, vücut tarafından tahrip olma riski yüksek olup, en iyi sağlığı geliştirmek için çok az kalmaktadır. Bu gibi durumlar, bir takım faktörlerden kaynaklanabilen anemi ile sonuçlanır ve demir ve vitamin eksikliklerini içeren Mayo Clinic’i belirtir. Vitamin veya mineral eksikliği bulunan anemi belirtileri genel yorgunluk, zayıflık ve genel halsizlik hissi içerebilir.

Kırmızı kan hücreleri normalde yuvarlak şekildeyse de, orak hücre anemisi tanısı alanlar yarım ay şeklinde veya orak şeklinde şekillenen alyuvarları gösterirler ve oksijen ve besin maddelerini vücudun dokularına taşıma becerilerini ciddi oranda azaltırlar. Hücrelerin orak şekli, aynı zamanda, damarların daralmasına neden olan pıhtına yol açarak, bu kan damarı tarafından verilen bölgeye kan akışının azalmasına neden olan, kan damarları boyunca ilerledikçe onları birbirlerine yakalamak için savunmasız hale getirir. Orak hücrelerin normal kırmızı hücrelere göre daha kısa ömürleri vardır, bu da vücudun anemik veya kırmızı kan hücresi aktivitesinde ve işlevinde yoksun kalmasına neden olur. Orak hücrelerin belirtileri artmış kas güçsüzlüğü, enfeksiyonlar, sarılık ve görme problemleri içerir.

Mononükleoz, çoğunlukla “mono” olarak adlandırılır ve anormal şekilde şekillendirilmiş beyaz kan hücrelerinin neden olduğu enfeksiyona karşı vücudun korunmasından sorumlu bulaşıcı bir durumdur. Genellikle Epstein-Barr Virüsünün neden olduğu mono, çoğu zaman tükürücü alışverişi yoluyla yayılır “öpüşme hastalığı” olarak da bilinir. Mono semptomları ateş, yorgunluk, döküntü, ağrı ve ağrılı kasları içerir ancak bunlarla sınırlı değildir. Virüs ömrünün sonuna kadar hastalığa yakalananlarda uykuda kalabilirken, genellikle dört hafta boyunca etkindir. Aile Doktoru.org’a göre antibiyotikler mono tedavisinde etkili değildir.