jis scm 420h çeliklerin mekanik özellikleri

Çelikler, demir, karbon ve diğer eser elementleri içeren demir alaşımlarıdır. SCM 420H çelik, krom ve molibden içeren bir alaşımdır. Sembolü SCM’dir ve özellikleri Japonya’daki tüm endüstriyel faaliyetleri yöneten Japon Endüstriyel Standartlara (JIS) uygundur. Amerika Demir ve Çelik Enstitüsü (AISI), Birleşik Devletler, JIS’e eşdeğer, bu çelik türünü derecelendirmedi. Ancak Otomotiv Mühendisleri Topluluğu (SAE) SAE 4130 olarak derecelendirir. İngiliz Standartları (BS) eşdeğeri sınıfı 708H20’dir. Tüm çeliklerin üretim sırasında kullanılan ısıl işlemine bağlı olarak farklı mukavemet ve mekanik özellikler bulunur.

SCM 420H çeliğin% 0.17 ila% 0.23 karbonu var, onu orta karbonlu, yapısal çelik yapıyor. Krom içeriği ağırlıkça yüzde 0.85 ila 1.25 arasında değişir. Molibden içeriği ağırlıkça yüzde 0,15 ila 0,30 arasındadır. Alaşım eser miktarda fosfor, silikon, manganez, kükürt ve bakır içerir.

Çelik esnekliği karbon içeriğine bağlıdır. Düşük karbonlu çelikler, yüzde 0.15’den az karbon içeriğine sahip olanlardır. Tabakalara bastırmak ve tel çekmek için esnektirler ancak güçlü çelik değildirler. Yüksek karbonlu çelikler ağırlıkça yüzde 0.5 ila 1.5 karbon içerir ve döküm ve işleme için kullanılırlar. Bu iki çelik tipi yapısal olmayan çeliklerdir. Yapısal çelikler olarak bilinen orta karbonlu çelikler, ağırlıkça% 0.12-0.24 karbon içerir ve tüm yapısal faaliyetler için kullanılırlar.

Sertlik, bir metalin deformasyon, çizilme ve bükülme direncidir. Bir sertlik testi, yüzeye bir ağırlık uygular ve ortaya çıkan girintiyi ölçer. Bir çeliğin sertliği karbon içeriği ile birlikte artar. Aromaya krom ilavesi çelik sertliğini artırabilir. SCM 420H gibi orta karbonlu çelik, dişli imalatı gibi endüstriyel uygulamalardan önce yüzey ısıl işlemi ile daha da sertleştirmeyi gerektirir.

Çelik’in gerilme mukavemeti, kırılmadan ne kadar gerilebileceğinin bir ölçüsüdür. Bir çekme makinesi iki çene arasında bir parça çelik tutar ve gerdirme kuvveti uygular. Yüksek karbonlu çeliklerin yüksek gerilme mukavemeti vardır. Bu malzeme mülkiyeti, bir maddenin sertliği arttıkça artar. SCM420H’deki molibden, çeliğin çekme mukavemetini arttırır ve türbin rotor kanadı imalatında kullanımını sağlar.

Stres çeliğinin kalıcı bir deformasyon olmadan dayanabileceği miktarı, akma dayanımıdır. SCM420H çeliğindeki silikon ve fosfor içeriği yanı sıra krom ve molibden, akma dayanımı arttırır ve taşıyıcı yapılar için uygun hale getirir.