iş görüşmeleriyle ilgili soruları cevaplamak için doğru yol

Özgeçmiş ve kapak yazısı size iş görüşmesine neden olabilir, ancak iş henüz sizde değil. İş görüşmeleri, işverenlerin daha zayıf adayları ayıklamak ve işe en uygun biçimde belirlemek için kullandığı önemli tarama sürecinin bir parçasıdır. İş görüşmesi soruları, işverenlerin güçlü, zayıf yönlerini ve mesleki bir iklimde masanıza getirdiklerinizi ayırt etmesine yardımcı olmak için hazırlanmıştır. Soruları doğru şekilde yanıtlamak, iş yerinde iletişim kurma yeteneğinizi vurgular; güçlü yönlerinizi vurgular ve görüşme paneli ile uyum sağlamaya yardımcı olur.

Anketörler iş arayanlardan doğrudanlığa değer verirler. Uzun, başıboş cevaplar, röportaj sorularına cevap vermenin doğru yolu değil, çünkü gerçek bir yanıttan kaçınarak değerli zamanınızı boşa harcadığınız izlenimini yaratıyorlar. En iyi röportaj yanıtı için, yanıtınızı gereksiz tekrarlamalara ya da hikaye anlatmaya gerek duymadan doğrudan ve kısaca belirtin. Görüşmenizi, görüşmecilere daha fazla bilgi almak isteyip istemediklerini sorarak takip edebilirsiniz. Gerekirse, mülakat görevlileri yanıtınızı detaylandırmak için size birkaç dakika verebilir. Zaten bu noktaya ulaştıklarında, bir sonraki soruya geçecekler.

İş görüşmesi sorularına doğru cevap vermek her zaman dürüstlük gerektirir. İş görüşmesi sırasında dürüst olmamanızın işverenlerin öğrenmesi durumunda, gerçekleri yalansa, beyaz yalanlar ve tamamen telaşlar sizi işten çıkarabilir. Pek çok iş görüşmesi yapanlar, potansiyel adaylarla konuşurken, beden dili, sözcük seçimi veya diğer ipuçları aracılığıyla gerçeği gerçeğinize göre belirleyebilecekleri kadar zaman harcıyorlar. Yanıtını bilmediğiniz bir şey sorduğunuzda itiraf edin – örneğin hiç duymadığınız bir endüstri tekniği hakkında sorulduysanız – ancak bunu nasıl bulacağınıza açıklayın. Cevap. Mesleki geçmişi, röportaj sırasında dikkatle ele alınması gereken hassas konuları içeriyorsa, kabul edilebilir, doğru bir cevap bulana kadar bir arkadaşıyla birlikte çalışın.

Hazırlanarak iş görüşmesi sorularına doğru şekilde cevap verin. Geçmişini, kilit oyuncuları, görev bildirimini, son başarıları ve belirtilen hedefleri araştırmak için şirketin web sitesini ziyaret edin. Güncel konularda, sözcükleri ve önemli eğilimleri bastırmak için görüşmeden önce aynı alanda profesyonellerle konuşun. Yanıtlarınızı doğru istatistiklere, ayrıntılara ve araştırmaya dayalı değerlendirmelere katmak, bu alandaki bilgi ve ilgiyi gösterir.

İş görüşmesi sırasında, işverenler sorulara cevap verme şeklinizi dinler, ancak mesleki iletişimde kendinizi nasıl sergilediğinizi de izlerler. Eylemler bazen kelimelerden daha yüksek sesle konuşur; bu nedenle düz durun, kendinize güvenle ancak doğal göz temasını sürdürün ve nefes almaya vakit ayırın. Bu, acele etmeyi önlemeye yardımcı olur ve gevşemenizi artıracak ve böylece daha güçlü yanıtlar geliştirebileceksiniz. Birden fazla mülakat yapan varsa, masadaki her bir kişiye bir gülümseme ile hitap ettiğinizden emin olun. Mümkünse, kendinizi bir masada oturup, pratik mülakat soruları cevaplayarak çekin. Aşırı hareketli konuşma, yanlış gülümsemeler veya gerçek iş görüşmesinden önce ortadan kaldırılabilecek sinirlilik ile ilgili diğer tikler fark etmeniz şaşkına çevirebilir.