Hızlı servis restoran yönetimini etkileyen iç ve dış faktörler

Bir hızlı servis restoranında başarıyla yönetmek, dışarıda neler olup bittiği konusunda restoranın dışında neler olduğuna dikkat etmeniz gerekir. Her ikisi de bu işi etkilemekle birlikte, dış faktörler iç yönetim kararlarını ve görevlerini hem bağımsız hem de franchise restoran sahipleri için daha kolay ya da daha zor hale getirebilir.

Tüketicilerin ne yemeyi istediğini ve ne zaman yemek istediklerini içeren, sürekli değişen tercihler, hızlı servis yapan restoran yöneticileri için önemli zorluklar oluşturuyor. Daha sağlıklı beslenme alışkanlıkları ve geleneksel yemek saatlerinden uzaklaşma gibi eğilimler, menü seçenekleri, çalışma saatleri ve personel gereksinimleri gibi yönetim yönlerini etkiler. Örneğin, orta öğleden sonraki saatlerde en az sayıda personel ayarlamış olan yöneticilerin geç öğle yemeklerini veya erken akşam yemeklerini tüketen müşterileri ağırlamak için daha fazla personel bulundurmaları gerekebilir. Buna ek olarak, atıştırmalık üzerine daha büyük bir vurgu, birçok hızlı restorana zorla rekabet edebilmek için daha fazla ısırık öğeler sunmaya zorlamıştır.

Federal hükümet ve savunma gruplarından, tüketicilere içerik, beslenme ve kalori sayımı bilgileri sunmak için artan baskı, yöneticilerin yiyeceklerinin nasıl hazırlandığına bakarak daha fazla zaman harcaması anlamına gelir. Örneğin, obezite veya genetiği değiştirilmiş gıdalar hakkındaki endişeler ele alındığında, yöneticilerin sağlık bilinçli müşterilerini tatmin etmek için menü öğelerini ve içerikleri değiştirmeleri gerekebilir. Chipotle Mexican Grill’in genetiği değiştirilmiş organizmaları içeren menü öğelerini belirleme ve bunları organik ve yerel olarak yetiştirilen gıdalarla değiştirmeyi taahhüt eden 2013’ün belirli bir örneği.

Personel faktörleri, hızlı servis restoran yöneticileri için çeşitli zorluklar ve sorunlar ortaya koymaktadır. Hızlı hizmet endüstrisinde tipik olan düşük ücretler genellikle yüksek ciro oranlarına ve motivasyonsuz çalışanlara dönüşür. Kaybetmeyi azaltmak ve çalışanlara işlerinden heyecanlandıklarında yardımcı olmak genellikle esnek ve yaratıcı bir yaklaşımı gerektirir. Örneğin, bir yönetici, zamanlama kararları alırken bir öğrencinin-sporcunun uygulama çizelgesini veya bir ebeveynin çocuk bakımı kısıtlamalarını etrafında çalıştırabilir. İşçileri motive etmek ve onlara değer verilmesini sağlamak için müdür, vardiya müdürü veya mürettebat şefi gibi farklı düzeylerde ilerleme olanakları bulmalıdır.

Hızlı servis restoran yöneticileri, sıklıkla, birçok tam hizmetli restoranın karşılaşmadığı müşteri trafiği, maliyet kontrolü ve karlılık endişeleri ile karşı karşıya kalır. Müşterilerin akışı genellikle kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği için normal senaryoyu takip etmediğinden günün farklı saatlerinde personel sayısının ne kadar olacağını belirlemek zor olabilir. Buna ek olarak, hızlı servis restoranların sunduğu sınırlı menü özellikleri, menüyü değiştirmek için daha az seçenek sunar. Son olarak, tipik olarak hızlı servis lokantaları tarafından ücretlendirilen düşük fiyatlar, yöneticilerin gıda ve işçilik maliyetlerini kontrol etme konusunda titiz olmasını sağlayan, dar kar marjlarıyla çalışması gerektiğini ifade eder.