lisinoprilin karaciğer fonksiyonuna etkisi

Lisinopril, yüksek tansiyon, kalp krizinden sonra hayatta kalma ve kalp yetmezliğini tedavi etmek için diğer ilaçlarla birlikte kullanılan reçeteli bir ilaçtır. Anjiyotensin dönüştürücü enzim inhibitörleri veya ACE inhibitörleri olarak adlandırılan bir ailenin bir parçasıdır. Markaları Prinivil ve Zestril’dir.

Lisinopril ve diğer ACE inhibitörleri, nadiren de olsa sarılık (gözlerde veya deride sararma), şiddetli mide ağrısı, koyu renkli idrar, bulantı ve yorgunluk ile sonuçlanan karaciğer enzimlerini yükselterek ciddi karaciğer sorunlarına neden olabilir. ACE inhibitörleri kullanan ve belirgin yükseklikteki karaciğer enzimleri veya sarılık gelişen kişiler Drugs.com’a göre ACE inhibitörü kullanarak derhal ayrılmalı ve bir doktora görünmelidir.

Lisinopril genellikle günde bir kez su ile alınır. Yemek olsun veya olmasın alınabilir. Dozajlar, durumunuza ve doktorunuzun önerisine göre değişebilir.

Medline Plus, baş dönmesi, baş ağrısı, öksürük, burun akıntısı, halsizlik, diyare ve döküntü olabilir.

Ciddi yan etkiler arasında yüz, boğaz ve eklerin şişmesi, ateş, göğüs ağrısı, bayılma, cildin veya gözlerin solunumunda ve / veya solunumunda zorluk olabilir. Bunlardan herhangi birinin başka ciddi yan etkileri olduğunu düşünüyorsanız derhal doktorunuzla iletişime geçin. Lisinopril reçetenizi değiştirebilir veya durdurabilir.

Drugs.com’a göre, Lisinopril kullanırken alkol kullanmaktan kaçının; çünkü alkol yan etkileri artırabilir ve kan basıncını düşürebilir. Ayrıca, doktorunuz tarafından kullanılması önerilmedikçe, tuz ikamelerini veya potasyum takviyelerini önleyin.