ajan portakalın doğan çocuklara etkileri

Agent Orange, Vietnam Savaşı sırasında ABD ordusu tarafından istihdam edilen tartışmalı bir kimyasal ajandı. Kimyasal, Vietnam’ın kalın ormanlarını kısmen dekolte etmek için kullanılan bir herbisitti. Amaç, Birleşik Devletler ve müttefik güçlerin düşman birliklerini görebilmelerini kolaylaştırmak ve yoğun ormandaki pusuya daha az yatkın olmaktı. Püskürtme, askeri yetkililere göre, doğrudan maruz kaldıkları insanlar üzerindeki tehlikeli yan etkileri ve daha henüz düşünülemez çocuklarına yönelik daha dehşetli yan etkileri nedeniyle 1971’de durduruldu.

Ajan Orange, dioksin denilen bir kimyasal madde içeriyordu. Bu kimyasal, insan vücuduna emildiğinde bir hormon gibi davranır. Gelişmekte olan fetüslerde gelişmeyi yönlendirmesi beklenen gerçek hormonlardan önce hücre reseptörlerine ulaştığında, hücrelerin etkin bir şekilde arızalanmasına ve normal bir gelişim yolundan sapmasına neden olurlar. Anne-babası maruz kalan çocuklar üzerinde Agent Orange’ın en yaygın etkilerinden biri anormal göz gelişimi. Bu deformite, çocukların retinasız, gözlerinde lenssiz, bazen gözleri ve hatta göz yuvaları olmadan doğduğu için körlük şeklinde olabilir.

Ajan Portakal’a maruz kalan ebeveynlere doğan çocukların göz yuvaları veya gözleri olmadan doğmalarına ek olarak, bir dizi korkunç bedensel deformite de olabilir. Bu şekil bozuklukları, bodur veya eksik ekstremiteler, uzun ve şekillendirilmiş ekstremiteler, sağlıklı olanlardan daha farklı şekiller, yarık dudak veya damak ve aşırı büyüklükte veya konik şekilli olabilen başlıklar içerebilir. Bu çocuklar kalp kusurları gibi organ problemleriyle birlikte doğabilirler.

Agent Orange’a maruz kalan ebeveynler için doğan çocuklar halen doğum yapma veya doğumdan sonra uzun sürede ayakta kalamayacakları sağlık konularına sahip olma ihtimalinin yüksektir.

Agent Orange’a maruz kalan ebeveynler için doğan çocuklar ciddi zihinsel engellerle doğabilir. Bu engeller, öğrenme özürlülüğünden ve düşük IQ’den katatonik durumlara ve şiddetli davranış bozukluklarına kadar değişebilir.

Agent Orange’a maruz kalan ailelerde doğan çocuklar, özellikle lösemi ve adrenal bez kanseri olmak üzere kanser geliştirme riski altındadır.

Doğrudan Agent Orange’a maruz kalan insanlar, şeker hastalığı ve kanser de dahil olmak üzere kendilerini sağlık problemlerini ortalama nüfustan daha yüksek bir oranda geliştirmiştir.