sirkenin diş minesine etkisi

Diş minesi, dişlerin görünür kısmının üst tabakasıdır. Dişle biten siniri korumak hayati önem taşır ve insan vücudunda üretilen en zor maddelerden biridir. Zamanla diş minesinin aşınması diş problemlerine ve hassas dişlere neden olabilir. Şeker gibi diş minesinin aşınmasına yol açabilecek bir takım şeyler vardır, ancak sirke gibi diğer maddeler de bir etkiye sahiptir.

Diş minesine zarar veren sirkenin içerdiği asittir. Asit ağızın pH seviyesini düşürür ve emaye demineralize olur. Bu, sirke veya diğer asidik maddeleri aldıktan sonraki bir süre için, diş minesinin normalden zayıf olması nedeniyle dişlerin boşluklara ve diğer sorunlara karşı daha savunmasız olduğu anlamına gelir. Bu salata sosunda balzamik gibi tüm sirkinler için geçerlidir, bazen de sağlıklı bir tonik olarak kullanılan elma sirkesi de geçerlidir.

Elma sirkesi gibi sağlık nedenleriyle sirke içiyorsanız, su ile inceltin. Bu, asitin mukavemetini azaltır, ancak diğer koruma önlemleri ile de takip edilmelidir.

Sirke veya diğer asidik maddeleri içtikten sonra ağzınızı suyla yıkayın. Bu, ağızın pH seviyesinin yükselmesine yardımcı olur ve emiyi korur.

Diş hekimleri hala insanları yapmaya teşvik etse de, yemeklerden sonra fırça yapmak rahatsız edici olabilir. Sirke tükettikten sonra fırçalamaya devam ediyorsanız, ağzın tamamen su ile durulanmış olduğundan emin olun. Aksi halde fırçalama, asidi doğrudan zayıflamış diş minesine karşı iter ve daha büyük sorunlara yol açar.