kurtların vücut yapısı

Kurt, köpekleri, tilkileri, çakalları ve çakalları içeren bir memeliler ailesi olan canids’in en büyüğüdür. Kurtlar yoğun ve kaslı vücutlara sahiptir. Bu yetenekli yırtıcılar hızlı çalışırlar ve güçlü çeneleri ile av bulup takip ederler ve avını öldürmelerine izin vererek duyuları yükselir. Vücut yapısı, kurt paketinde de rol oynar ve hakimiyet kurmaya yardımcı olur.

Çoğu kurda gri kürk var, bazı beyaz veya siyah var. Kürkleri gri, siyah veya beyaz tüylerden kabarık bir astarla telaşlı, uzun ve yoğundur. Hayvanların pelekleri, kurtları kışın sıcak tutmak için kalın. Kurtlar her yıl ilkbaharda tüyleri dökerler. Kurt saldırgan hissedince boyun ve omuzlarındaki saçlar yükseliyor. Kurtlar yaşlandıkça keçeleri de hafifletir. Kalın ve çalılık kuyrukları var.

Wolf bacakları, daha büyük avları kovalayıp kovalamak için kullandığı koşu için tasarlanmıştır. Dar göğüsleri ve kalçaları var. Kurtların tek tek hareket ettikleri ayak parmakları var. Ayak parmakları, koşarken onları korumak için ağır ayak pedlerine sahiptir. Pençeler kördür ve geri çekilmez. Buna karşılık, bir kedinin pençeleri geri çekilir. Bir kurtun arka ayakları dört ayak parmağıyla ön ayakları beş sayıya sahiptir. Ayak tırnağı denilen ön ayak üzerindeki beşinci ayak, yere dokunmaz. Bazı kurlarda bu parmak yok.

Kurtlar büyük avları indirgemek zorunda oldukları için, kemiklerinin çoğu zaman yüksek zorlamalara maruz kalırlar. Bu nedenle, kurtların güçlü kemikleri vardır. Kemik yapısı, dar köprücük kemikleri ve bilek kemikleri de dahil olmak üzere bedenlerini aerodinamik hale getirir. Kurtun önleri dönmüyor, bu da koşu için istikrar katıyor. Kafatası uzun ve dar, kurtun avına tutunmasına izin veriyor. Kurtların sosyal faaliyetlerde bulunmalarına yardımcı olan büyük beyinleri var, bu yüzden kafatası büyüktür.

Kurtlar omurgaya en yakın kuyruk yanına koku bezleri var. Bu bez kürkün içinde bir yerin bulunduğu yerdedir. Kurtları tanımlamak için kullanılan bir koku bırakan anal bezlerinin yakınında kokular bezleri var. Kurtlar baskın bir konumdayken kuyruklarını yükseltiyor, bu nedenle diğer kurtlar sıralarını biliyorlar. Kibirlerini itaatkar bir konumda düşürürler. Kurtlar, ağız çatısının yakınında ve parmaklarının arasında parfüm bezlerine sahiptirler. Köpelerin koku algılama yeteneği 10 kat, insanların 100 katına sahipler. Kurtların kısa, kör ve geniş ağızlıkları var. Ağzından akan kan dolaşımını soğutmak için nemlendirilmiş burunlarını kullanırlar ve aşırı ısınmayı önlerler.

Bazıları kahverengi gözlü olsa da kurtların genellikle sarı gözleri vardır. Bebeğin kurtları derin mavi gözlüdür ve yaşları ilerledikçe giderek azalır ve solmaya başlar. Tam kan kurtların yetişkinlikte mavi gözleri olmaz, ancak bazı kurt melezleri yapar. Onlara yakın görüşlüler. Gözleri etkili bir şekilde hareketleri tespit eder ve güçlü periferik görüşleri vardır. İnsanlara göre daha iyi bir gece görüşüne sahipler. Bunlar kısmen renk körüdürler. Gözleri boyunca uzanan ve yağlamak için yağ çıkaran üçüncü bir gözkapağı var.

Kurtların, Alman çobanına kıyasla iki kat daha fazla basınç uygulayacakları güçlü çeneleri var. Onların dilleri, kemiklerin etine damat ve rip yapmalarını sağlayan papil denilen projeksiyonlara sahiptir.

Kurt kulakları küçük ve yuvarlaktır. Kurtlar kulaklarını farklı yönlerde hareket ettirebilir, böylece daha etkili bir şekilde duymalarını sağlarlar. Ayrıca diğer kurtlarla iletişim kurmak için kulak hareketini kullanırlar. İşitme duyusu, insan kulağından 16 kat daha duyarlıdır.