kalıp tehlikeleri

Kalıp, ölü maddenin parçalanmasına yardımcı olan ve yiyeceklerden kir ve ağaçlara kadar çeşitli bölgelerde yetişen mikroskobik bir organizmadır. New York Eyalet Sağlık Dairesine göre, bir ev uygun koşullara sahipse – sıcak, nemli çevre ve organik materyal yaşamak için kalıp hızla kontrol dışı kalabilir ve insan sağlığı üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir.

Astım, hava yollarının daralmasına ve kısıtlanmasına neden olan, böylece havanın akışını engelleyen bir hastalık, küf maruziyetinden rahatsız edilebilir. Çevre Koruma Kurumu, astım hastalarının kalıplardan kaçınması gerektiğini bildiriyor çünkü sporlarını solumak astım ataklarını tetikleyebilir. Kalıp ile ilgili bir olasılığı azaltmak için, EPA, iç mekan nem seviyelerini yüzde 30 ila 50 arasında tutmayı, havalandırma odalarını iyice havalandırmayı ve kalıp tarafından enfekte olabilecek emici maddeleri kaldırmayı öneriyor. Web MD’ye göre astımlı çocuklar, ailelerinde alerji öyküsü ve solunum sıkıntısı olması durumunda kalıp ile ilgili bir olaydan muzdarip olma riskinin yüksek olduğunu ve Finlandiya’nın Helsinki Üniversitesi’ndeki çalışmalarla astımın iki katına çıkabileceği riski gösterilmektedir önemli miktarda kalıp maruziyeti.

New York Eyaleti Sağlık Dairesine göre, kalıba maruz kalması cildi ve gözleri tahriş edebilir. Küf sporları saman nezlesi belirtilerine benzer kırmızı, sulu ve kaşıntılı gözlere neden olabilir. Deri döküntüleri, dermatit şeklinde, genellikle derinin kaşıntılı, kırmızı, inişli ve şişmiş olmasına neden olan küf kaynaklanabilir.

Zayıflamış bir bağışıklık sisteminden mustarip olanlar, kemoterapi alanlar veya HIV bulaşmış kişiler gibi, kalıp ile ilişkili bir hastalıktan mustarip olma riski yüksektir. Küfe maruz kalma, bazı hastalıklara maruz kalan insanlarda mevcut sağlık sorunlarını potansiyel olarak daha da kötüleştirir. Hastalık Kontrol Merkezleri, obstrüktif akciğer hastalığı gibi kronik akciğer koşullarına sahip insanlarda nefes alma yeteneğini bozarak solunum yolu enfeksiyonları gelişme olasılığı daha yüksektir. Minnesota Sağlık Bakanlığı’na göre, yaşlılar ve küçük çocuklar kalıp ile ilişkili hastalıklara karşı daha hassastırlar ve enfeksiyona karşı daha az mücadele edebilirler ve sağlıklı erişkinlere göre daha az miktarda kalıp maruziyeti ile hastalanabilirler.

Kalıp, fiziksel sağlık üzerinde yıkıcı etkilere neden olabilir ve aynı zamanda, zararlı maddeleri evlerinden uzaklaştırma göreviyle yükümlü olan kişilerin malına ciddi zarar verebilir. Genellikle, kalıp bir ev işgal ettiğinde, düzgün bir şekilde kaldırmak için profesyonel yardım gereklidir. Web sitesi Maliyet Yardımcısı, enfestasyon şiddetine bağlı olarak kalıpları 500 $ ila 4,000 $ arasında bir tarama maliyetinden arındırmayı öngörür. Mold Blogger web sitesi, kalıp kaynaklı yapısal hasarın onarılması için yapılacak iş miktarına bağlı olarak 10.000 ila $ 30.000 tutarlı olacağını tahmin ediyor.