dikey veya yatay kesim arasındaki fark

Bir elektrikli tester kullanırken konumunuz, ne kadar zor ve daha da önemlisi, işin ne kadar tehlikeli olduğu konusunda büyük fark yaratıyor. Dairesel bir testere ile dikey bir kesim yapmak, ayaklarınızın sağlam bir yüzeye sıkıca dikilmesini gerektirir. Kuvvetli bir kesme tezgahıyla başınızın üstünde kesim yapmak doğal olarak tehlikelidir ve mümkünse önlenmelidir.

Bir marangoz olarak çalışırken sık sık yerlerde veya garip pozisyonlarda görev yapmak gerekir. Kirişlerden ve kirişlerden uçları kesmek, mevcut duvarlarda açıklıklar oluşturmak ve halihazırda kurulmuş olan kontrplak kırpmak dikey kesmeler gerektirir. Bu kaçınılmaz olduğunda mümkün olan en güvenli şekilde yapın. Düşen tozları ve pislikleri gözlerinden uzak tutmak için koruyucu gözlük takın. Uzatma kablosunun düzgün yerleştirildiğinden emin olun, böylece orta kesimde tesadüfen sıkışmamasına veya tesadüfen fişi çekilmeyeceksiniz. Bir elinizle tester tutarken dikey bir kesim yapmayın.

Yatay kesme dikey kesme işleminden çok daha yorucu ve tehlikelidir. Testereniz kesme yüzeyinde durduğu için enerjiniz yalnızca testere tutmaktansa ileri doğru itmek için kullanılır. Testere dengeli bir yüzeye iskan ediyor ve görüş hattınızın altında bulunuyor, bu yüzden kontrolü daha kolalıyor, ne yaptığınızı daha kolay görebiliyorsunuz ve tozları ve enkazları gözlerinizden uzak tutmak daha kolay oluyor. Marangozculuk, dolap yapımından daha zorlayıcıdır, çünkü dolap üretiminde neredeyse tüm görevler yatay ve kontrollü koşullarda yapılabilirken yapısal iş gerektirir.

Dairesel testereler çok emek tasarrufu yapabilir ancak yanlış kullanıldığında tehlikeli olur. Koyu bıçakların geri tepme olasılığı daha yüksek olduğu için testere daima keskin bir bıçak tutun. Bıçak koruyucunun çalışır durumda olduğundan ve bıçak kesikten çıktığı zaman hızlıca geri takıldığından emin olun. Kordonu periyodik olarak muayene edin ve yıpranmış kablolar gösteriyorsa onarın ya da değiştirin. Çok fazla dikey kesme yapmanız gerekiyorsa, kollarınıza daha az baskı uygulayacak hafif bir testere yatırım yapın. Akülü, kablosuz testereler hafiftir ve rahatsız edici bir kabloya sahip değildir, ancak kablolu testereler kadar güç yoktur.

Mümkün olduğunca, dikey bir konuma yerleştirilmeden önce kontrplak veya kereste parçaları kesiniz. Yerinde yapılırsa özellikle garip olan kesikler için ahşap parçayı birkaç çivi ile yapıştırın, yapılması gereken kesikleri izleyin, sonra tekrar aşağı indirin ve kesmeleri bir çift testere tezgâhında yatay olarak yapın. Bu biraz uzun sürer, ancak şüpheli koşullar altında bir elektrikli testere kullanmaktan çok daha güvenlidir.