yumuşak karpuzların sebebi

Karpuz% 93 sudur ve onu kestiğinizde ne kadar sıkı olursa olsun eti hava maruz kaldıkça eti bütünlüğünü kaybeder ve kalitesini hızla bozacaktır. Bu nedenle, hizmet etmeden önce mümkün olduğunca sıkı bir karpuz seçmek önemlidir. Karpuzlar birçok nedenden dolayı yumuşamış olabilir.

Çok olgun karpuzların yumuşak ve duygusal eti var. Deneyimli bir üretici tek başına dış görünümden bir karpuzun olgunluğunu belirleyebilir ancak tecrübesiz bahçıvan için kolay bir iş değildir. Meyvenin olgunluğunu ölçmenin diğer yolları, kavunların yeşilden açık sarıya kadar zeminde durduğu yerde bir renk değişikliği ve yeşil ile kahverengiye kadar meyve çevresindeki sapmaların renginde bir değişiklik içerir. En yaygın yöntem karpuzu hafifçe vurmaktır; içi boş bir ses olgunluğa işaret ederken, boğuk, donuk bir ses aşırı olgunluğa işaret edebilir.

Kabuklu bulut kökü, mantar kaynaklı patojenlerden kaynaklanan bir hastalık karpuz üzerinde kahverengi, yumuşak, dairesel lezyonlar oluşturur. Lezyonlar 4 ila 6 inç çapında olabilir ve sızabilir. Hastalık, kontrol için mantar ilacı gerektirir. Çiçeklenme sonu çürümesi, kalsiyum eksikliğinden kaynaklanan bir durum, meyvenin çiçek ucunun soluk yeşilden kahverengiye, daha sonra da siyah renkte dönmesine neden olur. Etkilenen alanlar büyür ve meyve yüzeyinde batmış lekeler geliştirir. Kalsiyum içeriğini artırmak için kireçlenmeyi, kalsiyumun bitki kökü sistemi tarafından alınmasını sağlamak için toprak neminin bile muhafaza edilmesini ve kalsiyum yardımının yapraktan uygulanması bu hastalığı yönetir.

Hasat veya nakliye esnasında kaba elleçleme, karpuzun çürüklenmesine, yumuşak noktaların teşvik edilmesine, çürümeye ve kısa bir raf ömrüne neden olabilir. Meyveleri atmaktan veya atmaktan kaçınmak, yaralanmayı önlemeye yardımcı olur; onları düşürmemeye özen gösterin. Gürcistan Üniversitesi’ne göre, 8 inç’lik bir mesafeye kadar düşüş ciddi iç morarma ile sonuçlanabilir ve 1 fitlik bir düşüş içten içe zarar verebilir. Karpuzun uçları narin ve morarma eğilimli olduğu için istiflenmemelidir.

Doğrudan güneş ışığı hasattan sonra karpuzun kalitesini etkileyebilir. Kavunlar güneş ışığına maruz kaldıklarında güneş yanığı hızla gelişecektir. Meyveyi gölgede tutun, aldıktan sonra, uzun süre saklayana kadar. Isı meyve kalitesini de etkileyebilir. 90 Fahrenhayt’ın üzerindeki sıcaklıklar iç kısımların bozulmasına ve çürümeye neden olarak kavun yumuşaklığına neden olabilir. Karpuz depolamak için ideal sıcaklık 50-60 Fahrenheit’tir. Karpuzu kuru bir yerde saklayın; yüksek nem kök sapını teşvik edebilir.