şeker suyunun güller üzerindeki etkileri

Tüm çiçekler için doğru olmasa da, kesilmiş güller için şekerin suya konması kanamalarının ömrünü artırdığı kanıtlanmıştır (1). Fotosentez, bitkilerin güneşten besin maddeleri aldığı süreç normalde geliştiği şekeri üretir (3). Güller, şeker varlığına cevap vermek için biyolojik olarak donatılmıştır, ancak doğru miktarda şeker eklenmesi önemlidir.

Kesilmiş güller kaynaktan tam anlamıyla kesildiklerinden doğru besleyici maddeye sahip olsalar vazoda daha uzun süre dayanırlar (1). Kesilmiş bir çiçek kendisini fotosentez yoluyla besleyemez, ancak şeker ve asidi sapından emebilir (3). Şeker, biraz enerjiyle gül sağlama etkisi taşır.

Şekerli su kesim güllerine fayda sağladığı halde şeker suları ile sulanan suya şeker eklenmemelidir (1). Toprağa şeker katmak, bakteri ve mantar üreten bir ortam yaratır (1). Ayrıca, bitkilerinizden suyu çekip toprağa geri döndürerek bitkilerinizi solgun ve dinsiz bırakan bir etki yaratır (1).

Şeker çözeltisini çok güçlü hale getirmediğinizden emin olun. MasterGardeners.Org, 1 çorba kaşığı ılık suyun 1 çorba kaşığı suya ıslatmasını önerir; şeker ilavesi, kesilen çiçekleri yanlışlıkla besleyebileceğiniz diğer zararlı şeyleri iptal etmez — kirli vazolar veya tuzlu su, çiçeklenmelere zarar verir. Güllerin% 10’u diğerlerinden daha dayanıklıdır. Şeker eklemek, sert güllerin daha narin güllerden daha uzun sürmesini sağlayabilir.