paslanmış aletlerin yeme etkileri

Ev eşyalarına ilişkin pek çok kentsel efsaneye göre, daha belirsiz olanlardan biri, paslanmaya karşı kaplayan aletlerden pas sürerek tetanoz elde edebileceğiniz efsanesidir. Bununla birlikte, bir alet temiz olsa bile, pas vücutta toplanabileceği fikri neredeyse hiç doğru değildir. Alınması gereken pas miktarı aşırı büyük olurdu, ya da özellikle korkunç bir bağışıklık sistemine sahip olmanız gerekirdi.

Pas, alet üzerindeki demir birikintisidir. Pas, çaydanlığın küçük gözenekli kısımlarına giren sudan pasa dönüşen çelik parçalarından yapılır. Aletlerden vücuda taşınabilecek demir miktarı çok azdır ve bazı araştırmalar, vücudumuzun yine de ütüye ihtiyaç duyması nedeniyle demirin biraz da yararlı olabileceğini ve temiz pası demirin en saf biçiminde olduğunu göstermektedir. Tetanoza neden olan aletlerin pasının kentsel efsanesi belgelenmiş bir olaya hiç sahip değildi, ancak bazı uzmanlar yeterli pasın bir soruna neden olabileceğini belirtiyorlar.

Araştırmacılar, bir aletin pasla aletten düşebileceği noktaya kadar tamamen kaplanırsa, pasın yeterli miktarda vücuda girmesi ve bazı daha düşük tetanoz şekillerine neden olması konusunda hemfikirler. Bir aletten tetanoz alacak olsaydınız, herhangi bir hastanede çekilen basit bir tetanoz, yalnızca bir gün içinde sizi tedavi ederdi. Insanların diğer yollardan büyük miktarda pas almış oldukları, ancak herhangi bir kapta hiçbir zaman bulunmadıkları rapor edilmiştir.

Bir mutfaktaki mutfak eşyaları üzerinde sadece pas lekeleri olmaktan öteye gidemiyorsa ve değiştirme isteğe bağlı değilse, onlardan pas çıkarmak için seçenekler vardır. Çelik temizleme kitleri, aletlerin ıslatılması ve pasın çıkarılması için özel kimyasallar kullanır. Diğer bir pas uzaklaştırma yöntemi, herhangi bir yerel sac metal mağazasına gidip onlardan ince bir çelik yün yıkayıcıyı kullanmalarını istemek olacaktır. Normal çelik yünün pas lekelerini çıkarma özelliği yoktur.