mısır yemek & diyabetik etkileri

Mısır birçok insan için elzem bir sebze iken, bazıları mısır yeme ve diyabetik etkileri konusunda endişelenebilir. Neyse ki şeker hastalığı olan insanlar için mısır, şeker hastalığı yem piramidi üzerinde tahıl, patates, bezelye ve fasulye ile birlikte nişasta olarak sınıflandırılmış, besin açısından zengin bir besindir. 42 glisemik indeksi (GI) ile mısır aynı zamanda düşük GI gıda olarak sınıflandırılır, yani mısır nispeten küçük bir miktar kan şekeri seviyesini yükseltir. Bununla birlikte, mısır yemenin sağlıklı etkileri, yanlış türdeki mısır ürünlerini tüketerek olumsuz etkilenebilir.

Mısır ve diyabet arasındaki en önemli bağlardan biri mısırda bulunan yüksek pantotenik asit seviyesidir. Karbonhidratların ve proteinin işlenmesinde kullanılan bir B vitamini olan pantotenik asit, diyabetli kişilere metabolik fonksiyonların geliştirilmesi ve kan şekeri düzeylerinin yönetimi için sağlıklı bir kilo vermeye yardımcı olması için önemlidir.

Mısır yemenin başlıca sağlıklı etkilerinden bir diğeri, mısırda bulunan başka bir besin maddesi olan folat ile ilişkili kalp rahatsızlığı, kalp krizi ve inme riskinin azalmasıdır. Bir bardak mısır, folat alımı için önerilen günlük değerin yüzde 19’unu içerir.

Mısırdaki lif ve diğer nişastalar diyabetli insanlar için beslenme ve genel sindirim sağlığının önemli bir parçasıdır. Mısırın kalp-sağlıklı bir gıda maddesi haline getirilmesi için mısırda bulunan yüksek folat seviyeleri, folatın mısır yemesinin faydalarından biri olan kolon kanseri riskini azaltması ile de sindirim sağlığına katkıda bulunur.

Tuzla ilave edilen konserve mısır yemek veya taze mısıra masa tuzu ve tereyağı eklenmesi diyabetli kişilerin mısır ile yemek yediğinde bilinçsizce sağlıksız miktarda sodyum ve yağ tüketmesine neden olabilir. Tereyağın ve diğer yağların, besleyici bir diyetle az miktarda tüketilmesi gerekir; bu nedenle mısır ve diğer nişastalara ekleyerek sağlıklı yararları azaltır.

Mısır ürünlerini yemenin en yaygın negatif etkileri yüksek fraktoz mısır şurubu, mısırdan yapılmış ve işlenmiş gıdalarda yaygın olarak bulunan bir tatlandırıcıdan gelmektedir. Glukoz ve fruktoz, yüksek fruktoz mısır şurubu kombinasyonu, normal şeker kadar kan şekeri düzeylerini yükseltmeyebilir, ancak glukozun aksine, fruktoz, tokluğa neden olan insülin veya leptin hormonu salınımını uyarmaz. Yüksek früktozlu mısır şurubu, daha sonra kan şekerini düzene sokmak için insüline ihtiyaç duyan diyabetli kişileri bırakır ve yemek ya da atıştırmalıklarından tatmin olmaz ve bu da aşırı yeme olasılığına neden olur.