köpek karaciğer lezyonunun kopması

Hepatik nodüler hiperplazi köpek karaciğeri içinde benign hava ve sıvı dolu lezyonlar oluşturur. Normalde orta yaşlı köpekleri rahatsız eden sessiz bir rahatsızlık, lezyonlardan biri patlayana kadar sahipler ve veteriner hekimler tarafından fark edilmeyebilir. Rüptüre karaciğer lezyonu ameliyat ve kan naklini gerektirebilir, çünkü lezyon genellikle kanamaya devam eder, karın genişletilir. Ameliyat ve antibiyotik tedavisi yapılmazsa, köpek kanama ya da ciddi bir enfeksiyon geçirir.

Temelde bir geriatrik durum, hepatik nodüler hiperplazi belirtileri gözden kaçabilir, çünkü zamanla gelişirler. Köpek letarji ve iştahsızlık gösterebilir. Lezyonlar büyüdükçe durum yanlışlıkla karaciğer işlevini bozarsa köpeğiniz sararmış diş etleri, cilt ve göz gösterebilir. PET MD’ye göre, çarpıklıkla sıklıkla karın karınları keşfedilir.

Hepatik nodüler hiperplazi, köpeğin doğal yaşlanma süreci boyunca ortaya çıkma eğilimi gösterir. District of Columbia Akademi Veteriner Hekimliği’ne göre başlangıç ​​yaşı ve tanı yaşı 11 yıldır. İskoç terrier gibi belirli ırklar, bozukluğun daha sık görülme sıklığında görülmektedir. Karaciğer bölgesine daha önce yaralanan köpekler genellikle hayatta lezyonları geliştirir. bazı metabolik faktörler ve yaşlanmaya bağlı dengesizlikler de karaciğerdeki lezyonları sorumlu tutabilir.

Bir veteriner, köpeğinizin geçmişini değerlendirecek ve fizik muayene yapacaktır. Karaciğer lezyonu yırtılırsa, köpek anemi ve karın ağrısı bulguları sergileyebilir. Bir ultrason lezyonların kapsamını ve rüptür alanının nerede olduğunu belirleyecektir. Genellikle lezyonlar primer karaciğer kanseri veya metastatik karaciğer kanseri gibi gözükür. Kanseri gidermek için genellikle bir iğne biyopsisi yapılır. Cerrahi olarak daha büyük bir kama biyopsisi yapılmalıdır. Bir kan sayımı (CBC) alınacaktır. Hepatik nodüler hiperplaziden muzdarip köpeklerin çoğunda kandaki alkalin fosfataz (ALP) seviyesi yükselir. ALP karaciğerde bulunan genel bir vücut proteini. ALP’nin yükselmesine rağmen diğer tüm karaciğer proteinleri ve enzimleri normal aralıkta kalacaktır.

Bir karaciğer lezyonu koptuğunda, köpeğinizin hayatını kurtarmak için acil ameliyatı gerekir. Bölgenin hızlı cerrahi eksizyonu yapılmalı ve tüm iç kanamalar durdurulmuştur. Köpek normalde ameliyattan önce veya ameliyat sırasında kan nakline ihtiyaç duyacaktır. Bir kez ameliyat gerçekleştirildikten sonra köpek genellikle herhangi bir ters etki olmadan iyileşir. Eğer lezyonlar kopmazsa, köpek tıbbi müdahalesi olmadan rahatça yaşayabilir ve lezyonlar sadece yaşlanma sürecinin doğal bir parçası olarak kabul edilir.

Hepatik nodüler hiperplaziden muzdarip herhangi bir köpek lezyonların fazla büyümediğinden emin olmak için düzenli kan çalışması ve ultrasona tabi tutulmalıdır. Çok büyük bir lezyon rüptür olma tehlikesi altındadır ve rüptür oluşmadan cerrahi müdahale gerektirebilir. Aşırı büyük bir nodül, karaciğerin işlevini sık sık etkiler ve cerrahi olarak da ortadan kaldırılmalıdır.