germe ve kas egzersizinin beş faydası

Kilo kaybına odaklanan bir dünyada, kalorili yanan kardiyoya odaklanmak kolaydır. Ancak, germe ve gç antrenmanı da sağlıklı bir spor rutininin önemli bileşenleridır: Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, yetişkinlerin birbiri ardına olmayan günlerde her hafta en az iki kez kas güçlendirme egzersizi yapmalarını önerir. Kas geliştirme egzersizi çok sayıda fayda sağlar, ancak en önemli faydaları hayatınızı uzatabilir ve fiziksel rahatlığınızı geliştirir.

Sırt ağrısı ve hafif ağrılar genellikle yerleşik bir yaşam biçiminin ve zayıf kasların bir ürünüdür. Düzenli gerilme, kaslarınızın daha etkin ve sorunsuz çalışmasına yardımcı olurken, güç antrenmanı, bir çocuğu kaldırmak gibi günlük aktiviteler yaparken yaşadığınız acıyı azaltabilir. Kaslarınızı çalıştırmak onları birlikte çalışmaya yönlendirir ve kas ağrınız olma olasılığı azaldıkça egzersizi ne kadar sıklıkla yaparsınız.

Kas sertliğinden kötü duruşa ve zorluklarla dolaşmaya kadar, hareketliliğin düşük olması büyük bir rahatsızlık verebilir ve düşme ve yaralanma riskinizi arttırır. Mayo Clinic’e göre gerilme ve güç antrenmanı hareketliliği artırabilir. Bu aktiviteler aynı zamanda ağrıyı azalttığından hareketliliğini daha da geliştirecek egzersizi kolaylaştırabilirler.

Düzenli güç antrenmanı, CDC’ye göre osteoporoz, artrit, diyabet, kalp hastalığı ve obezite gibi çok çeşitli kronik hastalıkları önlemeye yardımcı olabilir. Zaten bu koşullara sahip kişiler arasında düzenli kas güçlendirme faaliyetleri semptomları azaltmaya yardımcı olabilir. Kas daha fazla kalori yağ yakar, çünkü kas daha fazla obez, daha kısaltılmış olma olasılığı daha düşüktür, bu nedenle kaslarınızı güçlendirmek, obezite ile ilişkili çeşitli koşulların engellenmesine yardımcı olabilir.

Mayo Clinic’e göre düzenli germe, yaralanma riskinizi azaltabilir ve atletik performansınızı geliştirebilir. Atletik yaralanmalar, bir spor rutini hızla ilerleyebilir ve kronik ağrıya neden olabilir. Germeden en iyi sonucu elde etmek için, ısınmadan sonra gerin ve hiçbir zaman ağrı veya yanma noktasına kadar uzanmayın.

Düzenli güç antrenmanı depresyon ve anksiyete riskinizi azaltabilir ve CDC’ye göre bu bozukluklardan birine sahipseniz belirtileri hafifletebilir. Bunun nedeni, düzenli germe ve güç antrenmanının benlik saygısını ve güveni artıracağı olabilir. Ayrıca, stresli bir güne başlamayı kolaylaştıran uyku kalitesini artırabilirler.