bulaş testi için ekipman

Papaj smear, jinekolojik muayenenin bir parçasıdır. Hücrelerin bir örneği serviksten alınır ve anormal hücreler ve rahim ağzı kanseri açısından taranır. Amerika Birleşik Devletleri Önleme Görev Gücü, her yıl üç normal kese bulaşmasından sonra her 2-3 yılda bir bulaşma testi yapılmasını önerir.

Jinekolojik değerlendirme pelvik muayene, numunenin toplanması, numunenin korunması ve numunenin mikroskobik incelenmesini içerir.

Ürolojik olan bir jinekolojik muayene yatağı hastanın yerini belirlemeye yardımcı olur. Vajinanın boyutuna bağlı olarak çeşitli spekulumlar kullanılır. Mezarın spekulum üç boyutta gelir: küçük, orta ve büyük. Mezarın orta kısmı çoğu kadına uyar. Bir Pederson spekulumu bir Mezar’dan daha dardur ve hiç hamile kalmamış, tampon kullanmamış ya da yaş, radyasyon veya ameliyat nedeniyle dar vajinal açıklıklara sahip olan kadınlarda kullanılır. Bir başka spekulum tek kullanımlık bir plastiktir ve çoğu kadında başarıyla kullanılır.

Toplama, bir sitoplazma aplikatörü ve bir Ayer spatülüyle sağlanır. Daha sonra numune muayene için sıvı bir solüsyona yıkanır veya yıkanır.

Servikal örneği, slayt fiksasyonunu ve sıvı bazlı sitolojiyi korumanın iki genel yöntemi vardır. Örneği düzeltmek için bir slayt kullanılır ve cytobrush ve spatula cam boyunca akar ve bir sabitleyici solüsyon ile püskürtülür. Sıvı bazlı bir numunede cytobrush ve spatula, sıvı konteyneri ile durulanır ve muayene için mühürlenir. Numune muayene için bir patoloji laboratuvarına gönderilir.