bir ilişki yürütme görevinin tanımı

İlişki yönetici işlerinin birincil amacı, kurumsal ve işletme birimi yöneticileri ile uzun vadeli sürdürülebilir iş ilişkileri geliştirmektir. Profesyonel hizmetler kuruluşlarında çalışıyorlar ve müşteri nişanlarını, iş geliştirme, satış ve danışmanlık faaliyetlerini yönetiyorlar. İlişki yöneticilerinin işlerini etkili bir şekilde yerine getirmesi için, iş anlayışlı olmalı ve profesyonel hizmetler satış stratejileri konusunda ileri düzeyde bilgiye sahip olmalıdırlar. İlişki kurma ve sürdürme konusunda gösterilen uzmanlık, başka bir değerli iş becerisidir.

İlişki yöneticileri, kurumsal ve işletme birimi yöneticileri ile iş ilişkileri tespit eder ve bunları takip eder. Ayrıca, müşteri ilişkileri aracılığıyla yeni iş fırsatları yaratırken, aynı zamanda profesyonel hizmetler anlaşmaları ve çözüm satışları yoluyla müşterilere değer katıyorlar. İlişki yöneticileri ayrıca satış, pazarlama ve iş geliştirme ekipleri de dahil olmak üzere iç bölümlerle stratejik ilişkiler kurarlar. İş ve gelir artışı için yeni fırsatlar yaratan satış stratejileri ve hizmet teklifleri geliştirmek için iç ve dış ilişkilerini kullanıyorlar.

İlişkiler yöneticileri sıklıkla en üst düzey yönetim düzeyleriyle etkileşime girdiğinden, mükemmel kişiler arası iletişim ve ilişki yönetimi becerileri önemlidir. İlişki yöneticileri, dürüst, güvenilir ve gizli bilgilerin nasıl kullanılacağını bildikleri için üst düzey yöneticilerle ilişkiler kurabilir ve genişletebilir. Bulaşıcı ve olumlu bir tutum izlerken en yüksek etik standartlarla çalışırlar. İlişki üst düzey yöneticileri çok cilalanmış ve keyiflidir ve işbirliği, yenilik ve iyileştirme konusunda gerçek bir ilgi göstermektedir.

Lisans derecesi, birçok giriş seviyesi hesap yönetimi işi için minimum şarttır. İlişki yürütme işleri de dahil olmak üzere daha üst düzey görevlerde, birçok işveren, işletme yüksek lisans derecesine sahip (MBA) derecedeki adaylara güçlü bir tercih gösteriyor. Bazı işler tecrübelerden edinilen uzmanlık bilgisine ihtiyaç duyar. Örneğin, havacılık imalat sektöründeki ilişki yürütme işleri Savunma ile ilgili satış deneyimini gerektirebilir. İdeal olarak, nitelikli kişiler derece gereksinimlerini karşılar ve satış ve müşteri ilişkileri yönetiminde önemli mesleki tecrübeye sahiptirler.

Yönetici ilişkileri yönetimi ile ilgilenen kişiler satış endüstrisinde deneyim sahibi olmalı ve satış, danışmanlık, pazarlık ve ilişki yönetimi becerilerini geliştirmelidir. Son kolej mezunları, gerekli deneyimi elde etmek için profesyonel hizmetler satış organizasyonlarında veya danışmanlık firmalarında giriş seviyesi pozisyonlara başvurabilirler. Bireysel hizmet düzeyi anlaşmalarını önermek ve pazarlıklarda bulunmayı, fırsatları kapatmayı ve müşterilere sunmayı öğrenebilecekleri fırsatlara odaklanmalıdır.

Yönetici ilişkileri yönetimindeki kariyer, çok para kazanmak için mükemmel fırsatlar sağlar. Müşteri ilişkileri yöneticileri, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki üst düzey yöneticilere göre daha yüksek kazanç elde etme potansiyeline sahiptir. CNN Money, Kasım 2009’da Birleşik Devletlerde deneyimli ilişki yöneticileri için yıllık ortalama ücreti 94.500 $ olarak hesapladı. Ücret skalasının üst düzeyindeki ilişki yöneticileri maaşlarını 174.000 dolara kadar kazandılar.