altın almak için en iyi yol

Altın dünyadaki en değerli materyalden biridir. Çekici görünüşünün yanı sıra, sahip olduğu altın da dengesiz bir ekonominin sarstığı istikrarı sağlayabilir. Tarih, ABD dolarının aksine altının istikrarlı bir değerde kaldığını kanıtladı. Birkaç yıl içinde değer kazanabilen bir altın yatırım tutmak akıllıca olacaktır.

Hisse senetleri, halka açık bir şirkette bir hisse satın alımını içerir. Altın için stoklar madencilik şirketleri aracılığıyla satılmaktadır. Bu altın sahibi olduğunuz dolaylı bir yaklaşım daha fazladır çünkü fiziksel olarak altınınız yoktur. Aslında maden ocaklarına yatırım yapıyorsunuz, maden ocaklarının şirket için kar yaratacağını umuyoruz. Şirket kârı sizin için bir kazanç oluşturur. Şirket, size ekstra gelir kaynağı olabilecek kar payı sunabilir. İhtiyaç duyduğunuzda hisse senedi şirkette satabilirsiniz. Tüm hisse senetleri gibi, altın stokları da volatil. Altın fiyatı düşerse şirket için olumsuz bir kara neden olabilir. Sonuç olarak, yatırımınızdan kazanç yerine bir kayıp alabilirsiniz.

Petrolün aksine, külçe madalyon şeklinde altın fiziksel olarak tutulabilir. Külçe çubukları tipik olarak bir ons kadar düşük veya 100 ons kadar yüksek ağırlıktadır. Bu altın formlarını yetkili satıcıdan, aracı kurumdan veya bazı durumlarda bir bankadan satın alabilirsiniz.

Fiziksel olarak altın sahibi olmakla ilgilenmiyorsanız ancak yatırımınızın özgünlüğünden endişeleniyorsanız, borsa altındaki fonlara (ETF) yatırım yapmayı deneyin. Bu fonlar hisse senetlerine benzer şekilde işlem görürken benzerlik gösterir, ancak bir şirkete yatırım yapmazsınız. Sadece altın yatırımı yapıyorsunuz ve altın payı alıp satabileceğiniz bir bilgisayar sistemi aracılığıyla izliyorsunuz. ETF piyasasındaki işlem ücretleri nispeten düşüktür. Bununla birlikte, büyük ihtimalle komisyoncunuza bir komisyon ödemeniz gerekecektir. Bazı ETF’lerin örnekleri streetTRACKS, Gold Share ve iShares COMEX Gold Trust’dur.