yapay çim otlarının artılarını ve eksilerini

Sağlıklı, yeşil bir çim tutmak, sıkı çalışma ve sabır gerektirir. Birçok insanın, özellikle sıcak ve kuru iklimlerde yaşayanların çabası çok fazladır. Diğerleri, doğal çimler üzerinde su israfı veya çimler yeşil tutmak için kimyasallar kullanmakla ilgilidir. Yapay çim otları bu sorunların çoğuna bir çözüm sunar. Bununla birlikte, suni çim için de önemli dezavantajlar vardır ve ev sahipleri, çimleri suni çim haline getirme konusunda karar vermeden önce hem artıları hem de eksileri göz önüne almalıdır.

Yapay çim çimi, hava koşullarına rağmen yeşil, sağlıklı görünümünü korur. Güneş solmaz veya kurmez; rengini aşınma ve yıpranma ile kaybetmez. Yapay çim çiminin görünümü, tercih ettiğiniz bir gölge ya da daha doğal bir görünüme sahip birkaç gölgelik karışımıyla özelleştirilebilir.

Yapay çim çimlerden yapılan çimler, bakım gerektirmeden çok az miktarda ihtiyaç duyar. Sağlıklı ve çekici görünüşlerini korumak için gübreye ihtiyaç duymazlar ve hiçbir zaman biçilmeleri gerekmez.

Su kaynaklarının sınırlı olduğu bölgelerde yapay çim otları popülerlik kazandı, çünkü sulama gerektirmiyor. Yapay çim çimenlerle ev sahipleri genelde su faturalarından tasarruf sağladığı gibi topluluk için su tasarrufu yaparlar.

Yapay çim otları herhangi bir pestisit gerektirmez, bu nedenle bu kimyasallarla ilgili herhangi bir sağlık riski yoktur. Buna ek olarak yapay çim böcekleri, yılanları, kertenkeleleri, kemirgenleri veya diğer istenmeyen zararlıları çimlerinize çekmez.

Suni çim çiminin kurulumunun ilk maliyeti oldukça pahalı olabilir. Çoğu durumda, çim bakım maliyetlerinde tasarruf sağlayan para ile birkaç yıl kendine para kazandırabilir, ancak sıkı bütçelerde olan bireyler için, ilk kurulum için parayı bulmak zor olabilir.

Gerçek çimen olmadığı için yapay çim çim oksijeni havaya döndürmez. Çevresel kaygılar nedeniyle suni çim tercih eden bireyler için bu amaçları atlatabilir.

Yapay çim otları plastikten ve diğer sentetik malzemelerden üretilir ve kolayca ısıyı emer. Özellikle sıcak veya güneşli günlerde suni çim oynamak, koşmak veya yürümek için son derece rahatsız olabilir.

Bazı yapay çimler yeşil renklerini korumak için kurşun içerir. Az miktarda kurşun bile insanlara zararlı olabilir. Kurşun, fiziksel olarak hala gelişmekte olan küçük çocuklar için özellikle tehlikelidir; bu nedenle suni çim aileler için iyi bir seçim değildir.

Kurşunya ek olarak suni çim çimleri, arsenik, selenyum, krom ve kadmiyum gibi diğer zehirli materyalleri de içerebilir. Ağır yağmur fırtınalarının ardından, bu zehirli maddeleri taşıyan suni çimden akan su akıntısı mahalle zeminine ve içme suyuna akabilir ve sağlık riski oluşturabilir.