vitamin almanın dezavantajları

Süpermarketlerdeki ve mağazalardaki vitamin takviyeleri için belirlenen alanın artması, tüketicinin optimal sağlık üzerine odaklanmasını yansıtmaktadır. Takviyeler diyet besin eksikliklerine karşı cazip bir çözüm gibi görünüyor, ancak bu her zaman geçerli değildir. Bazen vitamin desteğinin dezavantajları avantajlardan daha ağır basar.

Vitamin takviyeleri normalde lif içermez. Besleyici yiyeceklerin vitamin takviyeleri ile değiştirilmesi lif alımını azaltabilir. Elyaf gıdalardan temizlenip bağırsak yolunuzu düzenleyen gıdalardan türetilen bir maddedir. İştahı azaltmaya yardımcı olan dolgu da doludur ve çözünebilir elyaflar kan kolestrolünü düşürmede rol oynar.

Vitamin almak doğal fizyoterapi alımınızı azaltabilir. Phytonutrients, gıdalarda belirli kanser türlerine ve kalp-damar hastalıklarına karşı koruyan kimyasal maddelerdir. Meyveler, sebzeler, fıstıklar ve baklagiller gibi çeşitli gıdalarda bulunurlar.

Vitamin takviyeleri alırken, diğer gerekli vitamin ve minerallerin alımını kaçırabilirsiniz. Bir multivitamin bu eksikliği bir ölçüde telafi edebilir, ancak vitamin toksisitesi riski artar. Çeşitli meyveler, sebzeler, tam tahıllar, protein ve sütten oluşan dengeli bir diyet yemek, size gereken tüm besin maddelerinin uygun dengesini verme olasılığının daha yüksektir.

Çoğu vitamin, suda çözünür ve toksik seviyelere çıkmadan vücudunuzdan hızla kullanılır veya dışarı atılır; ancak vücutta tehlikeli seviyelere kadar yükselebilen bazı vitaminler bulunur. A, D ve E yağda çözünen vitaminler uzun süre vücutta depolanır ve sağlıksız birikim doğum kusurları, mide bulantısı, böbrek hasarı ve sindirim sistemi rahatsızlıkları gibi sağlık sorunlarına neden olabilir. Suplementasyon, bu besinlerin toksisitesine yol açabilir. Sağlıklı erişkinler, bu vitaminlerin zehirli seviyelerini önlemek için günde takviye şeklinde 1,100 IU vitamin E ve 1,00 IU vitamin D vitamini, 10,000 IU’dan fazla almayacaktır.

Vitaminler uyuşturucuyla etkileşime girme veya belirli sağlık sorunlarını daha da kötüleştirme potansiyeline sahiptir ve bunları alıyorlarsa doktorunuza bildirmenizi öneririz. E Vitamini, bazı ilaçlarla etkileşimde bulunma potansiyeline sahip olan birincil besin öğelerinden biridir. Bu besin, pıhtılaşma önleyici ilaçlar kullanan insanlarda kan pıhtılaşma riskini artırabilir, kemoterapi veya radyasyon terapisi ile etkileşebilir ve bazı kolestrol düşürücü ilaçların etkinliğini azaltma kapasitesine sahiptir.

Bazı vitamin takviyelerinin etkinliğini doğrulamak için yapılması gereken çok araştırma var. Birçok kişi onları gıdalardaki doğal besleyicilerin yanı sıra çalışacakları varsayımıyla alıyor. Gerçekte, takviyeleri, insanoğlunun doğal mukabilleri kadar sağlıklı kılmada etkili olan her zaman etkili olmayan “besin maddeleri” yapılır. Örneğin, gıda kaynaklarından alınan C vitamini, bazı tazyikli ilaçlar yardımıyla, ağız ve göğüs kanserlerinin bazılarını ve yüksek kan basıncını düşürme riskini azaltabilir; ancak sentetik meslektaşlarının benzer bir etkisi yoktur. ağız ve göğüs kanserlerinin azaltılması veya yüksek tansiyon düşürülmesi.