soy isoflavonların erkeklere etkileri

Son on yılda soya, kanseri ve kalp hastalığını önleyecek, kolesterol düzeylerini düşürecek ve menopoz semptomlarını giderebilecek “superfood” bir şey olarak lanse edildi. Amerikan Kalp Derneği resmen 2000 yılında sağlıklı düşük yağlı diyetin bir parçası olarak soya proteini önerdi. Bununla birlikte, daha yakından incelendiğinde, birçok uzman soya tüketiminin olası olumsuz etkileri konusunda bazı endişeleri artırarak bu iddiaları sorguluyor. Soya fasulyesinde bulunan “izoflavonlar” olarak adlandırılan östrojen benzeri fitokimyasal maddeler ve insanların büyük miktarlarda tüketen isoflavonların potansiyel yan etkileri arasında özel bir endişe kaynağı vardır.

Klinik bir beslenme uzmanı ve “The Whole Soy Story: Amerika’nın En Sevdiği Sağlıklı Gıdaların Karanlık Yüzeyi” nün yazarı Kaayla T Daniel, soya izoflavonlarının tüketimi erkeklerde testosteron seviyesini düşürüp daha yüksek östrojen düzeylerine neden olabilir. Daniels, Kuzey Carolina Üniversitesi Chapel Hill’de kurşun araştırmacısı Dr. Steven Zeisel tarafından yürütülen ve erkek hastalara 300 ila 600 mg dozluk soya izoflavonu verilen bir çalışmayı aktardı. Deneklerin maruz kaldığı semptomlardan bazıları göğüs büyütme, emzik deşarjı ve testosteron düzeylerinde bir azalma idi. Ancak, test deneklerine uygulanan soya izoflavon seviyesi, normal bir diyette tüketilecek olanın yaklaşık 30 katı olduğu için Dr. Zeisel, erkeklerin soya ürünlerinden kaçmasına gerek olmadığını söyledi. Ancak herkes bu sonuca razı değil. İsrail Sağlık Bakanlığı, 2005 yılının Temmuz ayında doğurganlık kaygılarından ötürü yetişkinlere soya tüketimine ilişkin bir uyarı yayınladı.

Bazı araştırmacılar, soyun prostat kanserini önlemede veya yavaşlatmada faydalı olabileceğini düşünüyor. Detroit’teki Wayne Eyalet Üniversitesi’ndeki Barbara Ann Karmanos Kanser Enstitüsü’nden Ömer Küçük, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki erkeklerin düzenli olarak sofraya diyetlerine katılan Çinli ve Japon erkeklerinkinden daha fazla frekansla prostat kanserinden öldüğünü göstermektedir. Kucek, altı ay süreyle prostat kanseri olan erkeklere günde 200 mg soya izoflavon hapı verdiğini ve hastaların kanserinin daha yavaş veya hiç olmadığı kadar metastaz yaptığı bir araştırma yaptı. Ancak, çalışma örneği oldukça küçüktü ve sonuçlar plaseboyla karşılaştırılmadı. Kaliforniya’daki Loma Linda Üniversitesi’nden soya uzmanı Mark Messina’ya göre, sağlıklı erkekler üzerinde yapılan diğer çalışmalar prostat kanseri önleme faydaları göstermedi. Messina, prostat kanseri hastalarında yapılan diğer çalışmaların karışık sonuçlar verdiğini de belirtti. KuĢek, “sahip olduğumuz tüm kanıtlar ön hazırlık” ve “prostat kanserinden kaçınmak için soya gıdaları ya da takviyeleri tüketme konusunda henüz herhangi bir öneri yapamaz” dedi.

Chicago Üniversitesi’nden Pauline Maki, Chicago’daki Illinois Üniversitesi’nden çok miktarda izoflavon önerilmesi konusunda ihtiyatlı olmalı “dedi. Maki’nin endişesi, büyük miktarlarda tofu tüketen orta yaşlı Hawai erkeklerinin daha fazla tofu kullandıklarını gösteren gözlemsel bir araştırmadan geldi. NC’de Winston-Salem’deki Wake Forest Üniversitesi’nde Karşılaştırmalı Tıp Bölümü’ndeki Jay Kaplan, araştırmacıların 44 erişkin erkek maymununda 15 ay süreyle soya izoflavonlarından zengin bir diyetle beslendiği bir araştırma yaptı , yarım maymun insan eşdeğeri 60 miligram, iki porsiyon soya sütünün içinde bulunan miktarı, diğer yarısına 129 miligramın eşdeğeri verildi Kaplan, en soya izoflavonlarını tüketen maymunların daha agresif hale geldiğini buldu ve daha az miktarda tüketenlerin zararlı etkileri olmadığı halde antisosyal davranış sergilediğini belirtti Kaplan, “büyük miktarda tüketiyor” sonucuna varıyor Lavonlar, özellikle ek formda, henüz bilmediğimiz ve faydalı olabilecek kadar kolay olabilecek etkileri olabilir.