solunum küf sporlarının etkileri

Kalıp büyümesi pek çok alanda yaygındır ve hayatta kalabilmek için büyümek için sadece nem ve organik bir yüzey gerekir. Bu nedenle, evinizdeki nem koşulları pencerelerdeki yoğuşma, sızıntılar, bodrum gibi nemli alanlar ve kalıpların büyümesi için ideal yerler olabilir. Evde kalıp olan herkes, nefes alan kalıp sporlarının ve kalıp maruziyetinin belirtilerinin farkında olmalıdır. Birçok kişi için kalıp büyümesi semptomlara neden olmaz, ancak alerjisi olan veya astımlı olan ve uzun süredir kalıplara maruz kalan herkes advers etkilere yol açabilir.

Solunum küf sporlarının etkileri genellikle diğer allerjik belirtilere benzer. Bunlar arasında hapşırma, öksürme, burun akışı, tıkanıklık, kaşıntılı veya kırmızı gözler, sinüs sorunları ve nefes darlığı sayılabilir. Bu semptomlar, halihazırda alerji veya astımı olan insanlarda yaygındır. Çoğu kişi kalıp pozlamasından ciddi etkilerde bulunmayacak, bununla birlikte özellikle kalıp bir duvarın arkasında veya bir yüzeyin altında ise çok dikkatli bir şekilde çıkartılmalıdır. Küf sporları rahatsız edilirse havaya çıkabilir ve bu durum çok daha yüksek maruz kalma seviyelerine neden olur.

Küf maruziyetinin belirtileri cilt problemleri ve baş ağrılarını da içerebilir. Bir kişi büyük miktarda küfe maruz kalırsa bulantı, yorgunluk ve solunum yolu iritasyonu gibi belirtilerle karşılaşabilir. Bir kimsenin bir bağışıklık sistemi bozukluğu veya akciğer hastalığı varsa, küf kaynaklı enfeksiyon riski yüksektir. Alerji, astım, bağışıklık sistemi rahatsızlıkları veya akciğer hastalığı olan herkes küf temizlemeye veya temizlemeye çalışmamalıdır.

Çoğu kalıp bazı sağlık sorunlarına neden olabilse de, maruz kalma miktarı ılımlıysa, çoğu sağlıklı insanlara zarar vermez. Bununla birlikte, siyah kalıp veya toksik kalıp ciddi bir endişe kaynağıdır. Bu tür bir kalıp, onunla musallatan bir evin genellikle yok edilmesi gerektiği noktadan kurtulmak için daha zorlayıcıdır. Kalıp örnekleri, siyah kalıp olup olmadığının test edilmesi için test edilmelidir. Maruz kalmanın belirtileri arasında öksürük kan, kanlı burun, baş dönmesi, bulantı ve anemi bulunur. Kontrol edilmediğinde veya bir çocuk ya da alerji geçiren kişi siyah kalıba maruz kalırsa, etkiler ölüm bile içerebilir.