ıslak bir bodrum düzeltmek için en iyi yol

Evinizin bir bodrum varsa, aşırı nemin veya sızıntının ciddiyetini biliyorsunuzdur. Islak zeminde çatlak bir istinat duvarı veya çatlamış zemin, nemin evinize boşaltılmasına izin verir. Düzeltilmeden bırakıldığında, nem, mobilyaları mahvedebilecek veya sağlık problemlerine neden olabilecek kalıp sorunlarına yol açabilir. Yaşlı bir bodrumun nasıl kurulacağını öğrenerek mülkiyet ve sağlığınızı koruyun.

Halınızın kesilmesi ve kaldırılması veya duvarın incelenmesi ile sızıntının kaynağını belirleyin. Bitmiş bir bodruma sahipseniz ve duvarların alçıpan olması durumunda, alçıpan duvarın renk değişikliği açısından incelenmesi veya alçıpan duvarı beton istinat duvarına erişmek için bir kalem çubuğuyla kapatmanız gerekebilir. Asıl istinat duvarını incelerken sızdıran su veya nem belirten koyu gri alanlar arayın.

Geride kalana kadar ayakta durun suyun üzerinde nem olsun.

Ayarlanabilir nem seviyelerine sahip bir taşınabilir nem alma cihazı satın alın. Mümkün olduğunca su kaynağına mümkün olduğunca yakın yerleştirin ve nem seviyesini 10 ila 20 perçete ayarlayın. Standart nem seviyelerinin yüzde 40’da kalmasına rağmen, durgun suya indirgemek için seviyeleri düşürün.

Halı veya beton suyunu emebilecek yerel bir araç kiralama mağazasından bir “kuru-vakum” satın alın veya kiralayın. Kuru bir hava boşluğu, halıdan nem çekebilmek için veya hatta beton zeminden bile çıkarmak için yeterli emişe sahip bir vakum temizleyiciden oluşur.

Islak halı veya duvarların etrafına birkaç fanı yerleştirin. Halılar için zeminden halıları kesip çıkartıp basamaklı tabureler veya kepçelerle destekleyerek yüzey alanını artırmanız gerekir; böylece kuru hava bunların altına girebilir. Halılar yukarı çekilirken havada halı tabanının yanı sıra bodrum kat da kurutulur.

Yağmur suyunu doğrudan evinizin temelinin etrafında boşaltan kırık olukları arayan vakfın çevresini yürütün. Kanalları yeniden takmanız veya yeni oluk parçaları ile düzeltmeniz gerekecek. Buna ek olarak, suyu suyun altına ve evinizden uzaklaştıracak şekilde bir su kanalını takmanız gerekebilir.

Derin conta, beton sızdırmazlık macunu veya hidrolik çimento ile çatlaklar. Çatlağı çevreleyen toprağın dış basıncına dayanabilen sert kuruyan dolgu macunuyla doldurun. Çevredeki tonlarca basınç, zemini veya duvarını çatlatabilir ve derin contalar, gelen suya karşı kalın bir bariyer oluşturmaya yardımcı olur. Beton duvar boyunca bir mağara sistemi gibi nüfuz eden duvarın içindeki çatlamayı hayal ederseniz sorunu daha iyi çizebilir ve “mağarayı” mümkün olduğunca derin doldurmanız gerektiğini anlayabilirsiniz.

Duvarın iç kısmını su geçirmez “Xypex” boya ile boyayın. Hidrolik çimento üzerine Xypex boya, gelen neme karşı ikinci bir savunma hattı görevi görecektir.

Suyu, evinizin temelinden uzakta pompalayabilen bir karter pompası takın. Bir karter pompası, bodrumun altındaki suyu algılar ve daha sonra bir drenaj borusu yoluyla yüzeye pompalar. Yüzeye çıktığında, su evinizin temelinden 10 ila 20 feet uzakta kalır.