hokey kasklarının geçmişi

Milli Hokey Ligi’ndeki oyuncular için kasklar 1970’lere kadar seyrekti. Birçok vesileyle prototipler ve tasarımlar önerildi. Birkaç istisna dışında, lig tarafından geri çevrildi veya oyuncular tarafından engellendi. Yol boyunca birçok olay, her NHL oyuncusunun zorunlu kuralına ve hakemin bir kask takmasına neden oldu. Bazı takımlar göz koruma siperleri, kalkanlar ve diğer emniyet tertibatları ekledi.

Ulusal Hokey Ligi’nin yıllık 1927 toplantısında, daha sonra Hockey Hall of Fame üyesi Russell “Barney” Stanley, reddedilen bir kask bir prototip sundu. Bir yıl sonra Boston Bruins’de oynayan ve aynı zamanda College Football Hall of Fame’e seçilen George Owen, bir kask takan ilk NHL oyuncusu oldu.

Toronto Kralı Clancy’nin Boston’un Eddie Shore’una yaptığı 12 Aralık 1933 tarihine kadar kask takılmadı. Borusan, Shore Toronto’nun Ace Bailey’sini arkadan vurdu. Bailey başını buza o kadar zor çarptı ki oyundaki bir rahibin son ayinlerini sundu. Bailey yaşıyordu, ama oyunculuk kariyeri bitti.

Bailey olayından sonra, Arthur Howey “Art” Ross, Hokey Hall of Fame’e giren ilk oyuncu olan bir oyuncu ve hokey yönetici, yeni bir kask tasarımı geliştirdi. Boston Bruins ile Ottawa Senatörleri arasındaki bir oyun sırasında, oyuncuların çoğu yeni kaskı giydi. Bruin oyuncuları gelecekteki oyunlara yönelik kask takmamasına rağmen, Eddie Shore yaptı. Bailey olayı, kariyerinin geri kalanında kendisine bir kask takmasına neden oldu.

Daha sonra 1930’larda Toronto Maple Leaf oyuncularına ekipmanlarına kask takma emri verildi. Bir kask giyen bir oyuna başladıktan sonra, King Clancy ve diğerleri hayranları olarak onları çıkardı, medya ve muhalefet oyuncuları onları alay etti. Birkaç kişi kask giymeye devam etti, ancak farklı nedenlerden dolayı – bir tanesi kel kafasını, diğeri ise kafasındaki metal plakayı korumak için.

1968’de Minnesota North Stars oyuncusu Bill Masterton başın çarpması üzerine büyük bir beyin hasarından öldü. Kısa süre sonra, kasklar Rus ve Avrupa liglerinde popüler oldu. Bu kasklar son derece koruyucu ve ince bakırdan yapılmıştı. 1979 sezonunda NHL’de lige katılan tüm yeni oyuncular için koruyucu kasklar zorunlu hale geldi. Sadece feragat imzalayan ve Haziran 1979’dan önce ligde olan oyuncular, bir kask giymeyi seçebilirlerdi. NHL’de kask takmadan son oynayan oyuncu 1996 – 1997 sezonunda St. Louis Blues’un Craig MacTavish’iydi. Hedeflerin kaskları ve maskeleri daha erken takmaları teşvik edildi, son maskesiz kaleci 1974’te Andy Brown oldu.