esneklik için en iyi yer

Esneklik eğitimi, bir fitness rutininin çok gözden kaçan ancak çok gerekli bir parçasıdır. Geliştirilmiş esneklik, daha iyi hareket etmenizi ve yaralanmayı önlemenizi sağlar. Germe işleminden önce her zaman kapsamlı bir kardiyovasküler ısıtma işlemi yapın, böylece kaslarınızı esnek hale getirmek için kaslarınıza pompalanmasını sağlayın. Tüm uzantıları 30 ila 60 saniye boyunca tutun ve yaptığınız her germeyi en az iki kez tekrarlamaya çalışın. Asla bir gerdirme konumuna sıçramayın.

Boyun uzatılması yalnızca esnekliğinizi arttırmanıza yardımcı olmaz, boynunda gerginlik ve stres rahatlatacaktır. Bu streç de baş ağrısıyla mücadele için harika bir yoldur. Başınız ileri bakacak şekilde duran bir konumda, sağ kulağınızı sağ omza indirin. Sol kolunuzu yere düşen uyluk boyunca aşağı doğru sallayın. Esnemi derinleştirmek için sağ elinizi başınızın sol tarafına yerleştirin ve hafif baskı uygulayın. Diğer taraftan da tekrarlayın.

Stres ve gerginlik gösterebilecek bir başka yer omuz kasları içindir. Gerilimi azaltmak ve hareket aralığınızı geliştirmek için bu gerdirmeyi kullanın. Başınız orta konumda olduğunda, sağ kolunuzu önünüzde sol tarafa işaret ederek geçin. Sağ kolunuzu sol kolunuzla tutun ve sağ kolunuzu göğsünüze çekin. Avucunuzu geriye doğru, omuzlarınız rahat dursun. 30 ila 60 saniye sonra kolu bırakın ve sol omuzu gerinmeden önce iki kolu öne ve arkada birkaç kez sallayın.

Sıkı kuadriseps, diz ve sırt ağrısının azalmasına neden olabilir. Kuadrisepsinizi bu ayakta gergin tutarak esnek tutun. Destek için duvarda sol elinizle bir duvara yakın durun. Sağ bacağınızı yere eğip yere eğip sağ elinizle sağ ayağınızı öne çekin. Ayaklarınızı kalçanıza doğru çekin. Sağ dizinizi yerde tutmaya devam edin. Ayağı serbest bırakın, diğer ayağını çevirin ve gerin.

Hamstring kasları kuadriseps’e karşıt kas grubudur. Hamstringlerdeki sızdırmazlık da diz ve bel ağrısına neden olabilir, bu nedenle bu kas grubundaki esneklik zorunludur. Ayakta dururken, sağ bacağınızı önünüzde uzatın, topuğunuz yere bastırarak ve ayak parmağınızı kaldırın. Ağırlığınız çoğunlukla sol bacağınızda olmalıdır ve hafif bükülmüş bir diz olmalıdır. Destek için iki elinizi sol uyluğunuza koyun. Sağ diziniz için göğsünüzü almasını hedefleyen kalçalardan ileriye doğru eğildi. Bu gerginliğini uyluğunun arkasında hissetmelisin. Diğer bacağınızı da gerginleştirdiğinizden emin olun.

Sık sık yürümek ve merdivenleri tırmanmak buzağının kaslarında gerginliğe neden olabilir. Aslında, ayaklarınızın üzerinde sıklıkla olmak bu kasların sıkışmasına neden olabilir. Bir duvara bak ve iki elini de üzerine yerleştir. Sağ ayağınızı arkaya doğru uzatın, her iki ayak da duvara doğru bakacak şekilde uzatın. Baldır kaslarınızı germek için duvara yaslandığında sağ bacağınızı düz tutun ve topuğunuz yere basılı tutun. Sol ayağın bu gerginliğini tekrar ettikten sonra aynı gerginliği de eğilmiş bir diz ile yapın.