arızasız sigortanın tanımı

Arızasız sigorta kapsamında, her bir tarafın kendi sigorta şirketi, motorlu araç kazasında kimin hatalı olduğuna bakılmaksızın zararlarını öder. Arızasız bir durumda, siz ve yolcularınız, kaza başka bir şoförün nedeniylediyse kendi sigorta şirketinizden geri ödeme talep etmektedir. Bu sürücü ayrıca sigorta şirketi tarafından telafi edilir. Şirketler daha sonra geri ödeme konularını kendi aralarında halledeceklerdi. Her devlet, arıza teşhisi gerektirmeyen bir otomobil sigortası gerektirmez.

1970’lerde, bireylere doğrudan kendi sigorta şirketlerinden tıbbi masraf geri ödemeleri yapma hakkı tanıyan yasalarla birlikte arıza sigortası getirilmedi. Ülke çapında bir komisyoncu olan Allen Insurance Financial Group, bu düşünce, bireylerin bir çarpışmadan sonra birbirlerine dava açmalarını önleyerek, oto kazalarındaki yaralanmalarla ilgili dava maliyetini azaltmak olduğunu söylüyor. US Insurance Online’a göre, bu kavram 1990’lı yıllarda popülerlik ve yasama ivmesini kazandı.

Allen Financial Insurance Group’a göre, arızasız bir sistem altında tıbbi masraflar için sürücüler arasında dava yapılmasına izin verilmiyor. Bir trafik kazasında yaralanırken, siz ve yolcularınız kişisel yaralanma korumanız (PIP) poliçe kapsamı tutarı ve sağlık sigortası yardımlarınızla sınırlıdır. Yaralanmalarınızdan bir başkası sorumluysa dahi, sigorta kapsamı dışındaki ek tıbbi giderler için dava açamazsınız. Haziran 2010 itibariyle saf olmayan arıza sistemi altında çalışan hiçbir devlet yoktur.

Allen Group, Florida, New York ve Kentucky gibi kısmi arızalı devletlerin ötesinde yaralı tarafların birbirlerine dava açabilecekleri bir eşik oluşturduğunu söylüyor. Örneğin, eyaletinizdeki eşiğin değeri 50.000 dolar ve yaralanmalarınız toplam 60.000 dolar ise, sorumlu tarafı sigortanın kapsamı altındaki 10.000 ABD Doları karşılığında dava edebilirsiniz. Eşik miktarının altındaki yaralanmalar dava edilemez. Her devlet kendi eşiğini belirler. Eşik kesinlikle parasal olabilir veya engellilik gün sayısı gibi farklı ölçütleri kullanabilir.

Pennsylvania ve New Jersey gibi bazı eyaletler sakinlerine sigorta seçenekleri sunuyor. Hem hatasız hem de geleneksel arıza tabanlı sigorta satın alınabilir. Arıza teşkil etmeyen politikalarda, ABD Insurance Online’a göre, devlet politika için asgari bir kapsamda yer açmayı şart koşuyor. Böyle bir durumda bir arıza önleme politikanız varsa, tıbbi masraflarınız için diğer sürücüleri dava edebilme yetenekleriniz sınırlıdır.

California, Texas ve Wyoming gibi bazı eyaletler hiçbir arıza sigortası sunmuyor. Allen Group’a göre, geleneksel sigortacılıkta sigorta şirketleri her bir trafik kazasında hata tespit ederken sorumlu taraf, yaralanma ya da maddi hasarın olup olmamasına bakılmaksızın tüm tarafların maruz kaldığı tüm hasarlardan sorumludur. Genellikle, sigortanın kapsamadığı iddia ile ilgili hasarlarda dava açabilirsiniz.