Köpük yalıtımı hakkında iyi ve kötü

Yalıtım, bir evin iç ve dış arasında bir bariyer oluşturur. Kışın ısı yalıtımı, evin dışında soğuk havayı korurken, fırınınızdan içeriye ısı alır. Yaz aylarında yalıtım, sıcak havanın evinize girmesini engellerken, içinde hava şartlandırılmış hava bulundurur. Yalıtımın yaygın türleri arasında selüloz, pamuk, fiberglas, mineral yün ve köpük bulunur. Köpük yalıtımı, ABD’de yalıtılan evlerde popüler bir seçimdir.

Kurulduktan sonra, köpük yalıtımı yayılır ve katılaşır ve duvarlar, tavanlar ve zeminler ek destek sağlar. Sonuç olarak, kasırgalar ve kasırga ile ilişkili yüksek hızlı rüzgarlar gibi aşırı koşullara maruz kalan evler, hasarlara karşı savunmasızlığa karşı daha az savunmasızdır.

Köpük yalıtımı çevreyi olumsuz yönde etkiler. Köpük izolasyonunun üretim safhasında doğal gaz ve petrol toprağa çıkarılır ve rafinerilere gönderilir ve burada yalıtım yapılırlar. İmalildikten sonra köpük yalıtımı evlerin ve diğer binaların yapımında kullanılacak ülke çapında taşınır. Bu işlemler, tehlikeli bileşikleri atmosfere salan fosil yakıtlara, ozon tabakasında delikler oluşturmaya ve insanların ve çevrenin sağlığını tehlikeye atmaya dayanır.

Montaj işlemi sırasında, köpük izolasyonu boş bir duvar boşluğuna püskürtülür. Köpük, duvar pabuçları ve kirişler arasında genişler ve diğer izolasyon biçimlerine göre daha dar boşluklara ulaşır. Sonuç olarak, köpük yalıtımı daha az hava cepleri ve daha yüksek bir R-değeri sunar ve dışardan gelen soğuk hava direnci artar. Uzun vadede, ev sahipleri enerji masraflarından tasarruf edebilir. Ayrıca, köpük izolasyonuyla oluşturulan sıkı conta, küflerin evinize sızmasına pek fırsat vermezken, küf ve küf oluşum riskini azaltır.

Köpük yalıtımı tahmini olandan daha fazla olabilir. Sonuç olarak, duvar dışa doğru çıkıntı yapabilir ve pürüzsüz ve düz bir yüzeyden daha eğri görünebilir. Bu sadece estetik bir sorun değil, aynı zamanda alçıpan patlar veya alçı kırılırsa yapısal bir sorun haline gelebilir. Ayrıca, çatlaklardan sızan herhangi bir köpük duvarları veya döşeme lekelerini oluşturabilir. Bu lekelerin çıkarılması zor olabilir.