Ayçiçeği tohumlarının dövme tavuklarına etkisi

Uzun sarı çiçekler hafifçe esinti içinde sallayarak, ayçiçeği, güzelliğinin yanı sıra insanlar, yaban hayvanları ve hayvanlar tarafından yenen tohumları üretir. Kümes hayvanları, tavuklar dahil, ayçiçeği tohumlarının altındaki fular. Ayçiçeği çekirdekleri yumurta tavuğuna fayda sağlarlar sadece lezzetlidirler. Yabani kuşlar için pazarlanan ayçiçeği tohumları kümes hayvanlarına beslenebilir. Siyah-yağlı ayçiçeği tohumları, yabani kuşlar için ayçiçeği tohumlarının diğer türlerinden daha fazla protein içerir. Ayçiçeği tohumları, döşeme tavuklarının diyetinin sadece 1 / 3’ünden daha azıyla sınırlandırılmalıdır.

Ted olarak veya besin zımbalarıyla beslenen ayçiçeği tohumları, tavuk tüylerini sağlıklı bir şekilde döşemek için yardımcı olur. Siyah-yağlı ayçiçeği tohumları, gri şeritli ve diğer ayçiçeği tohumlarından daha fazla yağ içerir. Diğer kuşlar gibi kalabalık besleyiciler ve ayçiçeği çekirdeği yiyip bitirirlerse, tavuklar soğukta veya sert havalarda onları sıcak ve kuru tutmaya yardım etmek için tohumların içindeki yağdan yararlanır. Gösterilen tavşan diyetine ayçiçeği tohumları dahil olmak üzere, tüylerine kümes hayvanı hakimleri tarafından ödül verilmesi parlak renk verir.

BackyardChickens.com’a göre, ev sürülerinde yetişen insanlara özgü bir web sitesi olan ayçiçeği tohumları tavuk yumurtası üretiminde yardımcı oluyor. Brezilyalı bir araştırma ayçiçeği çeken tavuklarda yumurta ağırlığının arttığını gösterdi. Araştırmacısı, günlük rasyonlarda artan ayçiçeği tohumlarının yem alımını, yem konversiyonunu veya sararma rengini etkilemediğini belirtti. Ayçiçeği tohumları tavuklara verildiğinde, besleyiciler ticari tavuk yemi ile kullanacakları miktarı kullanmalıdır.

Yağ bakımından zengin oldukları için, ayçiçeği tohumları dövme tavuklarının diyetine yağ katar. Yağlar, sıcaklık düştükçe tavukları sıcak tutmaya yardımcı olur. Eğer döşeyen tavuklara yıl boyunca ay çekirdeği tohumları verilmiyorsa, geç sonbahardan kış aylarında tavuk raflarına eklenebilir. Tavuklarını yumuşatmaları veya damladığı zamanlarda veya çift amaçlı kuşlarda insanlara ay çiçek tohumları veren tavukların işlenmesi için iyi bir ağırlık olması gerekir.