bir satın alma editörünün maaşı

Edinme editörleri, kitap tekliflerini ve el yazmalarını inceleyerek şirketlerinin yayınlayacakları kitapları seçerler. Editör W. Terry Whalin’e göre, ortalama kurgu edinimleri editörü yılda 15 ila 20 kitap satın alacak. Kurgusal olmayan editörler, eğitim metinleri, Hıristiyan veya diğer dini kitaplar ve teknik kitaplar kurgu edinimi editörlerine benzer görevleri yerine getirir. Edinim editörünün maaşları, bulundukları yere, aldığı kitapların türüne ve içinde çalıştıkları yayıncılık sektörünün bölümüne göre değişir.

Ticaret yayıncılığı, kitapçılarda veya çevrimiçi olarak halka yayınlanan ve satılan kurmaca ve kurgu kitapları için endüstriye özel terimdir. Çoğu ticari yayıncı New York’ta bulunmaktadır. İşgücü İstatistikleri Bürosuna göre, Mayıs 2010’dan bu yana, New York’ta bir editörün ortalama maaşı 74.690 $ olmuş ve editörler birçok farklı şirkette bir araya getirilmiştir. Ticari yayıncıların işverenleri ve çalışanları Nisan 2011’den bu yana, küçük bir yayıncıdan yılda 33,000 dolarla büyük bir kurgusal yayınevindeki bir editörün yılda 67,000 dolara kadar değişen “Glassdoor.com” daki satın alma editör maaşlarını listeliyorlardı.

“Yüksek Öğretim Kronolojisi” ne göre, akademik yayınlarda kıdemli satın alma editörü yılda 100.000 dolara kadar kazanacak. Chronicle’a göre, editör asistanları 30.000 ila 35.000 dolar kazanıyor. CNN Para Kıdemli Editör Jeanne Sahadi, 2011 yılında akademik ders kitapları satın almalarının editörlerinin, yıllık baz ücretinde 65.000 ila 80.000 dolar artı kendi bölümünün performansına bağlı ikramiyeler kazanmasını bekleyebileceğini yazdı.

Çalışma İstatistikleri Bürosuna göre West Palm Beach’deki editörler, Florida bölgesi 100.340 dolarlık en yüksek yıllık maaşını kazandı. Champaign-Urbana, Illinois’deki editörler yılda ortalama 43.790 dolar kazandı. San Francisco Körfezi’ndeki editörler yılda ortalama 63.250 dolar kazanırken, Washington D.C bölgesinde ortalama yıllık maaş 68.710 dolar idi. Buna karşılık, North Missouri’nin metropolitan olmayan bölümündeki editörler yılda ortalama 26.340 dolar kazandılar.

İşgücü İstatistik Bürosu, yazarlar, editörler ve yazarlar için iş büyümesinin 2010-2018 yılları arasında yüzde 8’lik ulusal ortalamayla eşleşeceğini tahmin ediyor. Büro, e-kitapların ve çevrimiçi yayıncılığın öngörülen iş artışının çoğunu sağlayacağını öngörüyor. Bir akademik yayıncılık sektörü işe alımcısı olan William Dintman, CNN Money’e, daha üst düzey satınalmalara yönelik editör pozisyonlarına ilerlemek isteyen iş arayanlara, önce kopya editörleri olarak başlamadan ziyade yayıncının satış departmanında çalıştıklarında, “daha hızlı” olma konumunu elde edeceklerini söyledi.