bir pasta şefi olmanın tehlikeleri ve tehlikeleri

Bir pastane şefinin görevi nispeten güvende görünebilir, ancak başka herhangi bir yiyecek servisi işinde olduğu gibi, kendinize zarar vermek için gizli yollarla doludur. Fırınlar ve pasta mutfakları hem geçici hem de sürekli küçük ve büyük yaralanmalar olabilir. Bununla birlikte, işyerinde kişisel yaralanma kaçınılmaz değildir. Sağduyu kullanın ve temel güvenlik kurallarını uygulayın; bir pasta şefi olarak tehlikeli durumlardan kaçınırsınız.

Çoğu ciddi sırt yaralanmasına bir örnek verilmez, uzun süre bir dizi suş neden olur. Ticari un 50 lb’lik bir miktarda. torba ve pasta şefleri, depolamadan karıştırıcıya kadar bütün gün boyunca taşımalıdır. Hamur, meyve veya şeker gibi ağır kapları kaldırma yanlışlıkla zorlanabilir.

Un ve yağ, pasta şeflerinin her gün kullandıkları iki ortak malzemedir. Pişirme özelliği, malzemelerin kaçınılmaz bir şekilde dökülüp atılabileceği ve bu katkı maddelerinin ticari bir karo zeminde özellikle kaygan olmasıdır. Pasta şefleri kayma ve düşme nedeniyle yaralanmaları önlemek için mesai saatleri boyunca daima profesyonel kaymayan ayakkabılar giymelidir.

Tüm pişmiş ürünler bir süre fırında pişirilir ve bir pasta şefi bir fırın her açtığında yanmış eller veya diğer vücut parçaları tehlikesiyle karşı karşıya kalır. Koruyucu eldiven giyerek, sıcak tencereleri kaldırmak için doğru aletleri kullanarak ve arkasında olduklarında mutfakta diğer şefleri uyarmak gibi daima güvenlik prosedürlerini uygulayarak ciddi yaralanmaları önlemeye yardımcı olun. Sadece “Arka plan!” Deyin. bir şefin size destek vermesini ve bir fırın kapısına düşmesini önleyebilir.

Hamur şefleri bıçakları belirli hazırlık şefleri kadar kullanmazken, hala kendi araçlarının cephaneliğine sahipler. Doğru bıçak kullanımı, herhangi bir mutfak uzmanı için gerekli olan bir beceridir. Bıçak çevresinde olduğunuzda güvenlik kurallarını aklınızda tutun. Bıçaklarınızı sık sık bıçaklayın, çünkü keskin bir bıçak sizi kaymayacak ve kesik bıçaktan daha az keser. Sabunlu bulaşık suyuna kesinlikle bir bıçak takmayın. Keskin bıçakları rafın üzerine asın veya şüphelinin şefleri tarafından yakalanmalarını önlemek için ayrı bir saklama bölmesine yerleştirin.

Ticari hamur mikseri, kullanıldıklarında küçük taneleri havaya püskürtülür. Karıştırıcının çevresindeki havaya sürekli maruz kalma, bir hamur şefinin her gün az miktarda unu teneffüs etmesine neden olacaktır. Bu, nefes darlığı, ses kısıklığı, öksürük ve fırıncı astımı olarak bilinen bir duruma neden olabilir. Bu tip astım, tam olarak ortaya çıkması yıllar alabilir ve emeklilikten sonra da şefin hayatının geri kalanında rahatsız olmaya devam edebilir.