sağlıklı ve aktif yaşam tarzının olumlu etkileri

Çoğu kimse, sağlıklı ve aktif bir yaşam tarzının yaşanmasının önemli olduğunu kabul eder, ancak bazılarının fark edemeyeceği şey, dengeli bir diyet sürdürmek, alkol tüketimini düşürmek ve düzenli fiziksel egzersiz yapmak kadar geniş kapsamlı etki sağlamaktır. Sağlıklı bir yaşam tarzının olumlu etkileri sadece fiziksel değil, zihinsel sağlığınızı da etkiler ve sizi hayatı tehdit eden hastalıklardan ve koşullardan bir dizi karşısında korumanıza yardımcı olur.

Yaş ilerledikçe vücudunuz yavaşlar, kaslar sertleşir ve kemikler gevrek olur. Ancak aktif bir yaşam tarzı, bu olumsuz etkilerin azaltılmasına yardımcı olabilir. Egzersiz düzenli olarak hem kasları hem de kemikleri güçlendirir ve kalça kırığı gibi bir yaralanma şansını azaltır ve kadınlarda özellikle kemik hastalığı osteoporozunu geliştirir. Çalışmalar, haftada birkaç saat boyunca orta yoğunlukta aerobik bir egzersiz yaparsanız, Hastalık Kontrolü ve Korunma Merkezleri web sitesine göre artrit nedeniyle azalan bir risk taşıdığını keşfetti.

Ne zaman egzersiz yaparsanız sizi hem zihinsel hem de fiziksel olarak daha iyi hissettiren kimyasallar bırakın. Bunlar, havayı güçlendiren kimyasal maddeler olan endorfinleri içerir. Sağlıklı, aktif yaşam tarzlarına yol açan bireyler, zamanla enerji düzeylerinde bir artış fark ederler ve kendilerine saygı ve güven geliştirirler.

Diyet ve egzersiz, sizin için sağlıklı bir kiloyu korumak için kullanılabilir. Bazı insanlar için, şekerli içeceklerin, alkollerin ve atıştırmalık yiyeceklerin miktarını azaltmak ve diğerlerinin her hafta yaptığı fiziksel egzersiz düzeyini arttırması gerektiği anlamına gelir. Aktif bir yaşam tarzı daha fazla kaloriyi yakar, bu da vücudun daha az kaloriyi yağa dönüştürmesine ve böylece kilo artışı ile sonuçlanmasına neden olurken, yeme ve içme sağlıklı olarak kalori alımınızı kontrol eder.

Sağlıklı bir yaşam tarzı, vücudunuzu kalp krizi ve felç gibi kardiyovasküler hastalığa karşı hazırlar. Örneğin düzenli olarak fiziksel egzersiz, kan basıncınızı düşürür ve vücudunuzun kolesterolünü yönetilebilir seviyelerde tutar. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri web sitesine göre, her hafta ılımlı yoğunluğa sahip 150 dakikalık aerobik aktivitelere katılmak, bir kardiyovasküler hastalık geliştirme riskinizi önemli ölçüde azaltır.

Kansere karşı mücadelede sağlıklı bir yaşam tarzı önemlidir. Aktif olmak ve bol miktarda meyve ve sebze tüketmek belirli kanser türlerini geliştirme şansınızı azaltmak için büyük katkıda bulunur. Örneğin, Dünya Kanser Araştırma Fonu’ndan yapılan bir araştırma, 2009’da Guardian gazetesinin internet sitesi tarafından bildirilen, sağlıklı bir yaşam tarzının muhafazasının vakaların yüzde 39’unda mide ve ağız kanseri gibi hastalıkları önleyebileceğini keşfetti.