Karpitin meyve olgunlaşmasına etkisi

Bir meyve olgunlaştığında, birçok biyokimyasal değişiklik oluşur. Bunlardan en açık olanı, meyvenin rengi, aroması ve sağlamlığıdır. Birçok ülkede yasadışı olmasına rağmen, olgunlaşma sürecini hızlandırmak için kalsiyum karbür (CaC2) kullanılır. Bu, yetiştiricilerin daha erken meyve almalarını ve meyveleri yeşil olduklarında ve morarma veya hasara daha az maruz kaldıklarında meyveleri ele almalarını sağlar. Kalsiyum karpit, olgunlaştıkça doğal etilen meyvelerinde olduğu gibi asetilen adı verilen bir gazın salınması için havadaki nemle birleşir.

Endüstriyel dereceli kalsiyum karpit, insanlara ve diğer hayvanlara ölümcül olabilen arsenik ve fosfor içerebilir. Kalsiyum karbür kireç taşından yapılmış sentetik bir malzemedir ve pek çok ülkede meyveleri olgunlaştırmak için bu kimyasal maddeyi kullanmak yasadışıdır. Birkaç ciddi sağlık riski, kalsiyum karpit ile ilişkilidir, ancak meyve olgunlaşması için kullanılan miktar insanlara zarar vermek için yeterli ise, bu tartışmalıdır. Bazı sağlık tehlikeleri arasında kanserojen, arsenik ve fosfor bulunur. Zehirlenme belirtileri kusma, ishal, yanma veya karıncalanma hissi, uyuşma, baş ağrısı ve baş dönmesi içerir.

Kalsiyum karpitin meyve üzerindeki etkisi, olgunlaştığı ve bu nedenle müşteriye daha çekici geldiği yönündedir. Bununla birlikte, çoğu durumda, meyvede şekerler aynı oranda hızlandırılmaz ve meyve doğal olarak olgunlaşmış olabileceği kadar tatlı değildir. Meyveler daha asidik olabilir ve daha kısa bir raf ömrüne sahiptirler. Et daha derine kadar olgunlaşmadığı için daha sıkı ve daha lifli olabilirler.

Kalsiyum karbür, birçok ülkede basitçe görsel açıdan güzel bir meyve üretmekte ucuz ve etkin olduğu için kullanılır. Kalsiyum karpit, suyla birleştiğinde etileni taklit eden asetilen gazı üretir. Meyvelerin olgunlaşma sürecinde doğal olarak ürettiği etilen, meyve olgunlaşmasını hızlandırmak için kullanıldığında çok pahalı olduğu kanıtlanmıştır. Etilen, umut verici ve nispeten ucuz bir yedek olarak görünüyor ve zararlı bir yan etkisi yoktur.

Kalsiyum karbür olgunlaştırma olasılığı en yüksek olan meyveler guava, elma, ananas, papaya, muz ve özellikle mangollardır. Ananas plantasyonlarında ananas bitkilerinin büyüyen noktasına birkaç ve aynı oranda çiçek açmayı sağlayan kalsiyum karbür granülleri düştü. Mangolar, devlet kurumlarının yasadışı olgunlaştırma yönteminin kullanılması muhtemel açık pazarlarda bulunan mangoyu bulup yok eden Hindistan gibi ülkelerde özel bir endişe kaynağıdır.