böcek öldürücü etkisi

Kimyasal ve organik olan tüm zirai ilaçlar, maruz kaldıkları kişilerin sağlığını etkiliyor ancak zarar orada kesmiyor. Pestisit kullanımı, yerel ekosistemleri bozarak başlayan ve piyasada sattığınız ürünü kirleterek biten zararlı bir olay zincirini başlatır. Pestisit ile ilgili riskleri en aza indirgemenin ilk adımı, etkilerini tanımlamaktır.

Sinir sisteminde hasar, anormal hormon üretimi, endokrin sistem bozulması ve kanserojen içeren kimyasal maddelerden kaynaklanan kanser riski, böcek ilacı, özellikle de çocuklar, hamile ve emziren kadınlar, yaşlılar ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde görülebilir. Pestisitlerle ilişkili sağlık risklerini ortadan kaldırmanın tek yolu asla kullanmamaktır. Bunun muhtemel olmadığından ve onları kullanmadığınız halde ve komşunuzun yaptığı gibi aşırı püsküren ve hakim rüzgarlar onları kapınıza götürebilir – sprey alanlardan uzak durarak, pestisit kullanan sağlık risklerini en aza indirebilirsiniz en düşük toksisite ve aşağıdaki pestisit-etiket talimatları ve uyarıları.

Bahçe ve manzara büyük olasılıkla hasar gören haşere böceklerine kıyasla zararlı zararlılarla mücadele eden ve bitkileri tozlayan daha yararlı böceklere sahiptir. Örneğin, pestisitlerin (örümcekler ve küçük eşekarısı) iki yaygın hedefi, bahçenize zarar veren böcekleri besler. Zararlı zararlıların içine koydukları yumurtalar açılır ve zararlı böcekler yiyecek olurlar. Ağır bir eşekarısı veya örümcek istila etmediğiniz sürece – çocuklarınızın oynadığı arka verandada bir yabanarısı kovanı veya dışarıya çıkınca da kahverengi geri çevirim görürler – böcek ilacı kullanmaya devam edin ve zararlı girdilerini eve takmak gibi çevre kontrollerine odaklanın , tuzakları uygulayarak ve böcekleri onları bulana kadar boğarak. Yaprak bitleri, akarlar ve çiğneme böcekleri gibi ciddi bahçe zararlıları istilası yaşıyorsanız, yazlık yağ gibi bahçecilik yağları ve Bacillus thuringiensis gibi uzmanlaşmış mikroplardan başlayarak sentetik seçeneklere geçmeden önce çeşitli türlerde böcekleri ayrım gözetmeksizin böcekler.

Pestisitler, uygulamalarını kolaylaştıran ve etkinliklerini arttıran inert bileşenler olarak adlandırılan bir dizi ikincil kimyasal madde içerirler. Zararsız isimler olmasına rağmen, inert maddeler, kendilerini ve çevreyi öldüren böcek ilacı içerisindeki etkin maddelere göre daha fazla zarar verir ve genelde böcek ilacının toplam içeriğinin en az yarısını oluştururlar. Etkili içerik, doğum kusurları, merkezi sinir sistemi bozuklukları ve böbrek ve karaciğer hasarı gibi uzun vadeli sağlık sorunlarının yanı sıra göz, deri ve müköz zar tahrişi, baş dönmesi ve solunum güçlüğü gibi acil sağlık kaygılarıyla bağlantılıdır.

Hayattan pestisitlerin yüzde yüz hariç tutulması mümkün değildir. Pestisitlerin etkilerini en aza indirgemek için mümkün olduğunda organik ürünler üretin veya kendiniz yetişin ve yemeden önce bütün sebze ve meyveleri yıkayın. Zirai ilaç kullanırken daima güvenlik ekipmanı giyin; eldiven, gözlük, uzun kol ve pantolon minimumdur. Pestisit etiketinde belirtilen süre boyunca pestisit kullanıldığı alanlarda insanlara veya evcil hayvanlara izin vermeyin. Ayrıca böcek ilacı ile temas eden ayakkabıları dışarıda bırakarak eve gelen böcek ilacı miktarını en aza indirebilirsiniz.