zerdeçal tozunun bileşenleri

Zerdeçal zencefil ailenin bulunduğu bir bitkidir Curcuma longa’nın kökünden gelen bir baharattır. Zırhlı lezzetiyle Hint ve Güney Asya yemeklerinde yaygın olarak kullanılan zerdeçal tozu köri için gerekli bir üründür ve kalın, paslı sarı rengi ile bilinir. Bazı baharatlar renk tonlarını arttırmak için sentetik boyalarla karıştırılır ancak toz halindeki zerdeciklerin renkleri ve lezzetleri yüzde yüz doğaldır.

Zerdeçal tozu, Curcuma uzun bitkisinin toz haline getirilmiş köküdür. Kök, lifli kahverengi, kabuk benzeri bir cilt ile kaplıdır, ancak kökün eti canlı sarımsı-turuncu bir renktir. Zerdeçona zencefene çok benzer. Çok lifli ve kök halindeyken kesmek zordur. Zerdeçal pudrası, hem ısıyı hem de nemi düzenleyen, sıcaklık kontrollü bir ortamda kök yavaş yavaş kurutularak yapılır. Kök dehidratları olduğu için ince dişli ızgaralar, zerdeçayı daha küçük ve daha küçük taneler haline getirirken kök parçaları büyük makineler tarafından sürekli karıştırılır. Kök tamamen kurutulduktan sonra kuru kök parçaları çalkalanır ve ince elek süzücüsü olan elekten geçirilir. Örgü ince, zerdeçal kökü tamamen geçtiğinde toz haline dönüşür. Bu toz tartılır, şişelenir ve bakkaliye ve çiftçilere pazarlanır.

Zerdeçal doğal olarak parlak renkte olmasına rağmen, daha düşük kaliteli zerdeçal tozu üreten bazı şirketler, ürünlerine yapay boya katacaktır. Zayıf kaliteli zerdecik kalitesiz renk üretir. Satın aldığınız baharatın yüzde 100 zerdeçal tozundan başka bir şey olmadığından emin olmak için her zaman madde listesine bakın.

Ne yazık ki, bazı gıda şirketleri ürünlerinin kalitesini birkaç kuruş biriktirmek için feda etmeye isteklidirler. Nadir durumlarda, zerdeçal tozu gibi baharatlar, baharat miktarını uzatmak için onlara dolgu maddeleri ekleyecek ve bu da kaliteyi düşürüyor. Mısır nişastası ve un gibi dolgular, nadir durumlarda zerdeçal tozu ilave edilir. Başlıca bakkal zincirleri, çoğunlukla baharatlarını dolgu maddeleri ile incelten gıda tedarikçilerinden kaçınırlar; dolayısıyla bodur bir zerdeçal tozu almayı, saygın bakkallarda, Hint pazarlarında ve diğer güvenilir gıda tedarikçilerinde alışveriş yapmamak için.