yaban mersini dondurmanın en iyi yolu

Yaban mersini önemli miktarda hayati besin sağlar. Örneğin, tek bir fincan yaban mersini, önerilen günlük K vitamininin yaklaşık yüzde 36’sını, önerilen günlük manganezin yüzde 25’ini, önerilen günlük C vitamininin yüzde 24’ünün ve önerilen günlük lifinizin yüzde 14’ünün bir miktarını içerir. Bu lezzetli meyvelere bol miktarda sahipseniz, bunları uygun bakım ile iki yıla kadar iyi tutmak için dondurun.

Küflü, yumuşak, aşırı olgun, kırık veya başka türlü kusurlu olanları seçerek yaban mersini arasından sıralayın. Ayrıca yapraklar ya da saplar gibi bir yaban mersini olmayan bir şeyi sıralayın. Hasar gören bu meyveleri veya diğer öğeleri atın.

Serin, akan suyun altında çilek hafifçe yıkayın. Kağıt havlu katmanına koyun, daha sonra kağıt havlu ile üste yerleştirin. Çileklerin kurumasına veya zarar görmemesine özen göstererek çilekleri çok nazikçe kurulayın. Onları mümkün olduğunca tamamen kurutun.

Çilekleri çerez yaprağı üzerine tek bir tabaka halinde yaymak. Çerez yaprağını eğmemeye dikkat ederek veya çilekleri dökecek şekilde dondurucuya yerleştirin.

Çilekleri en az bir saat veya donmuş katılaşıncaya kadar dondurun. Dondurulmuş meyveleri tekrar kapanabilir plastik dondurucu torbalara aktarın, mümkün olduğunca havayı alın, torbaları kapatın ve torbalı çilekleri dondurucuya geri koyun. Dondurulmuş meyveleri yaklaşık bir yıl içinde kullanın.