silikonun dezavantajları

Silikon genelde kum, toz ve gezegenlerde yaygın olarak bulunan silikatlar veya silikon dioksit biçiminde olan bir elementtir. Eleman, cam, çimento ve seramik yapmak gibi birçok endüstriyel amaçla kullanılır. Aynı zamanda yarı iletkenlerin, özellikle de mikroçiplerin üretilmesi için de kullanılır. Bununla birlikte, silikon çeşitli dezavantajlara sahiptir.

Silikonun dezavantajları genelde elementin imalatında ne kullanıldığına bağlıdır. Örneğin, fırında pişirme yapmak için kullanıldığında, metalden yapılmış pişirme malzemeleri çok esnektir; bu da fırında pişirilen ürünlerin fırından çıkarılmasını etkiler. Bakeware, fırınlanmış yiyecek çıkarıldığında silikon viraj kullandı; bu da bükülmeye ve yiyeceğin kırılmasına neden oldu. Pişirilecek yiyecek miktarı büyükse pişirmek uzun zaman alıyor.

Silikon conta ve yalıtım yapımında kullanılan bir polimer olan silikon kauçuk yapımında da kullanılır. Silikon kauçuklar genellikle hacimli ve kalın görünümdedir. Lastik yüksek viskoziteye sahiptir ve suyun kolayca akmasına izin veren kuvvete direnir. Silikondan üretilen lastikler, havanın birikmesini önlemek için vakumlanmalıdır. Özellikle kükürtlü veya kil içerikli bileşiklerle temas halinde kürlenmeye dirençlidir.

Sızıntıyı önlemek için silikon tabanın etrafına bir sızdırmazlık sağlamak için silikon kullanıldığında, takoz gibi alternatif malzemelerle karşılaştırıldığında takılması ve çıkarılması zordur. Tuvaletin kaldırılmasını gerektiren bazı onarımlarda silikonu temizlemek uzun zaman alıyor.

Bir sızdırmazlık maddesi olarak kullanıldığında, silikon ürünleri mühürleyen dış malzemelerin bakımında silikon kullanıcı için bir sorun oluşturur. Sızdırmazlık maddesi üzerine hiçbir şey yapışmayabilir, bu nedenle sızdırmaz yüzey, boyanamaz veya boyanamaz. Sızdırmazlık malzemesi tamamen kürlendiğinde, çıkarılması da zordur. Diğer sızdırmazlık macunları çeşitli solventlerde kolaylıkla çözünürken, silikon izolasyon maddelerinin çözülmesi zordur. Bu, silikon dolgu macunlarının kullanıldığı yüzeylerin bakımında bir sorun oluşturmaktadır.