sentetik deterjanlardaki dezavantajlar

Sentetik deterjanlar sabun içermeyen, kimyasal olarak tasarlanmış temizlik ürünleridir. 1934’te ABD’de kullanılan ilk sentetik deterjanlar esasen elle yıkanmış bulaşıklar ve zarif çamaşırlar için kullanıldı. Bu yeni ürüne verilen cevap son derece elverişli idi. Tüketicilerin ilk kez yağ ve yağ bazlı sabunların kaçınılmaz bir yan ürünü olan sabun köpüğü ile uğraşmak zorunda kaldıkları yoktu. Sentetik deterjanlar kullanmanın dezavantajları erkenden bilinmiyordu. Sentetik deterjanları mümkün kılan kimyasal formülasyonlar, çamaşırlardan insan saçlarına kadar her şeyi temizleyip başarılı bir şekilde çözüyor, dezavantajları için aynı sebepler var.

Sentetik deterjanlardaki yüzey aktif cisimleri, düşük toksisite düzeylerine kadar biyolojik olarak bozunur, ancak yavaş bir işlemdir ve bu nedenle çevre sorunlarına neden olur. Sentetik deterjanlarda birden fazla yüzey aktif madde kullanılır, ancak Çevresel Koruma Kurumu, Alkilfenol etoksilatları balıklar ve diğer sucul yaşam için ana kaygı olarak listeler. Bu sürfaktan nehirlerde ve derelerde toplanarak büyüme, üreme ve metabolizmayı düzenleyen endokrin sistemi bozarak balıklara toksisiteye neden olur.

Bazı sentetik deterjanlar halen çevre açısından tehlikeli olan inorganik fosfatları kullanmaktadır. Alüminosilikatlar olarak bilinen fosfatlar ötrofikasyon olarak bilinen suda bir duruma neden olur. Bu durum yosunların hızlı bir oranda büyümesini sağlar. Bu, sudaki oksijen seviyelerini düşürür ve suyun diğer sucul yaşamı desteklemesi mümkün olmaz.

Sentetik deterjanlarda kullanılan yapay renklendiriciler bazen petrol ürünlerinden yapılır. Bu yapay renklendiriciler biyolojik olarak bozunabilir değildir ve bu nedenle süresiz olarak çevreye kalırlar. Bazı yapay boyalar ve renklendiriciler, cildi, gözleri tahriş edebilir ve memelilerde ve balıklarda alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bazı yapay boyaların insan sağlığı için zararlı olduğu düşünülür ve muhtemelen kansere neden olur. Renklendiriciler deterjanlarda hiçbir yararlı amaç taşımıyor.

Bazı sentetik deterjanlar optik parlatıcı olarak bilen malzemeleri içerir. Bu sentetik kimyasallar çamaşır yıkamayı yapmazlar, bunun yerine kumaşın daha beyaz ve parlak görünmesine neden olan optik bir illüzyona katkıda bulunurlar. Aminotriazin veya stilben bazlı beyazlatıcılar insanlar için özel olarak önemlidir. Bu optik parlatıcılar muhtemelen üreme ve gelişimsel sorunlara neden olur. Optik parlatıcılardaki sentetik bileşenler de cilt hassasiyetine ve alerjik reaksiyonlara neden olabilir.