porselen dişler ve akrilik dişler arasındaki fark

Diş kaybıyla yüzleşmek duygusal ve zor bir süreç olabilir. Ancak, protezlerin iyi bir çifti doğal dişler gibi görünebilir ve işlev görebilir. Protezler daha iyi çiğnenmenize, daha iyi konuşmanıza ve benlik saygınlığınızı artırabilmenize yardımcı olabilir. Bunlar birçok malzemeden yapılabilir, en yaygın olanlar porselen ya da plastiktir (akrilik). Görünüş, dayanıklılık ve konfor dahil olmak üzere hangi materyalin sizin için en iyi sonuç vereceğini etkileyecek bir dizi faktör etkili olacaktır.

Rekonstrüktif dişçilik çalışmalarının maliyeti hızla artabilir, bu nedenle fiyat dikkate alınması gereken önemli bir faktördür. Tüm niyet ve amaçlar için, akrilik ve porselen dişler arasındaki maliyetlerde önemli bir fark bulunmamaktadır. Bu nedenle, kararınızı daha da tartmak için konfor, görünüm ve dayanıklılık gibi diğer faktörlere güvenin.

Bazı insanlar, porselenin akrilikten daha güzel dişler ürettiğini düşünüyor ancak gerçekte akrilik dişler porselenden neredeyse ayırt edilemez. Estetik açıdan ikisi arasında çok az fark olmasına rağmen, Porselenler DentureHelp.com’a göre görünüş için standart oluşturmaya devam ediyor. Ya o doğal sağlıklı görünümünü size verebileceğinden emin olun.

Porselen akrilikten daha sert bir malzemedir. Bu nedenle, porselen akrilikten daha aşınmaya dirençli olma eğilimindedir. Bu, daha az değiştirilmesi gerekebileceği anlamına gelir. Bununla birlikte, porselen dişler plastikten daha kolay kırılabilir ve kırılabilir. Porselen dişleri seçerseniz, yanlışlıkla kırılmasını önlemek için onları yumuşak veya şok emici bir madde ile temizlediğinizden emin olun. Porselen dişlerin sertliği, porselenlere karşı süpürüp aşınabildiği için birçok doğal dişiniz varsa sorun olabilir.

Protezlerin hem işlevsel hem de rahat olması gerekir. Porselen dişler daha aşınmaya dirençli olduğundan, protez ısırıkları akrilik dişlerinkinden daha az değişebilir. Ancak, porselen dişler ısırık kuvvetini, akrilik dişlerin yaptığı şeyden daha fazla, çevresindeki çene kemiklerine iletirler. Bu nedenle, porselen diş seçilirse, düzenli olarak kontrol edilmesi gereklidir. Akrilik dişler, daha az kuvvet ilettiği için kemik kaybı olanlar için daha rahat olabilir. Konuşurken veya çiğnemekte tıklama olasılıkları da düşüktür.