philips elektronik geçmişi

Hollandalı şirket Philips, 1920’lerden beri elektronik pazarında önemli bir oyuncu olmuş ve Compact Audio Cassette ve CD gibi yenilikçi teknolojilerin geliştirilmesine yardımcı olmuştur. Şirket, 118.000’den fazla çalışan ve yaklaşık 32.4 milyar dolarlık satış gösteren 2012 yıllık raporuyla, 21. yüzyılın başlarında başarıya imza attı. Philips tarihine bir göz atın, modern elektronik endüstrisinin gelişimine dair bir fikir verebilir.

Philips Philips & Co. olarak 1891’de Anton ve Gerard Philips tarafından kuruldu. Hollanda, Eindhoven’de bulunan şirket, lambalar yapmaya başladı. Philips & Co. hızlı bir başarı elde etti ve sadece dokuz yıl sonra Hollanda’nın en büyük işvereni oldu. 1914 yılına gelindiğinde, şirket N.V. Philips Gloeilampenfabrieken’e dahil olmuş ve ürün gamını genişletmeye, yeni teknolojiler geliştirme amacıyla ilk araştırma laboratuvarını kurmaya başlamıştı. İlk lamba olmayan ürün, 1918’de piyasaya sürülen bir tıbbi X-ışını tüpü idi.

Şirket, 1920’lerin ortalarındaki elektronik üretimine dikkatini çekti, 1925’te televizyonla denedi ve 1927’de ilk radyo yayınladı. Philips radyo işi hızla büyüdü ve 1932 yılına kadar şirket dünyanın en büyük radyo üreticisi oldu. 1939’da şirket, elektrikli tıraş makinesini piyasaya sürdü ve bu şirketin en çok satan ürünlerinden biri olacaktı. Şirket bu noktada 45.000’den fazla çalışanı ile dünya çapında genişlemişti.

Philips, 1963’te Compact Audio Cassette ürününün bir prototipini piyasaya sundu. O sırada birçok üretici firma ses kasetleri geliştirmiş olsa da, Philips’in tasarımı, şirketin bu teknolojiyi ücretsiz olarak diğer üreticilere lisanslama kararı sayesinde endüstri standardı haline geldi. Philips, 1970’li yılların çoğunda üzerinde çalıştığı optik disk teknolojisini geliştirmek ve pazarlamak için Sony ile 1979’da bir ortaklık kurarak CD’nin geliştirilmesinde anahtar olmuştur.

Elektronik üretimi, 21. yüzyılda Philips için ana odak noktası olmaya devam etti ve şimdi ses ve video ekipmanı, kişisel bakım malzemeleri ve aydınlatma çözümleri geniş bir ürün yelpazesi sunuyor. Ayrıca, sağlık pazarına yönelik olarak özel olarak tasarlanmış elektronik cihazların yanı sıra bebek monitörleri ve çocuk besleme ürünleri üreten ayrı bir bölüm oluşturarak sağlık alanına girdi. Buna ek olarak, şirket kahve makineleri ve hava fritözleri gibi mutfak eşyaları üretmektedir.