İtalyan buz arabası işinin artılarını ve eksilerini

Yeni bir iş kurmaya ve satış ürünlerini iyi bir şekilde hazırlamaya hazırsanız, İtalyan buzunu düşünebilirsiniz. Herhangi bir ticari girişimde olduğu gibi bu proje de gizli altınının yanı sıra hem zorluklarını da beraberinde getiriyor. Hüner franchising anlaşmaları, yerel, hava durumu ve lisans gezinmek olacaktır. Bu değerlendirmelerden optimum sonuçlar elde edildiğinde başarılı bir girişimcilik gayretine gidebilirsiniz.

Kullanabileceğiniz hava durumu ve satış yerleri de dahil olmak üzere, işletmenizin muhtemelen güveneceği birkaç şey vardır. Sıcak ve soğuk çeşitli ürünleri satan satıcı satıcıların aksine, buz gibi soğuk İtalyan buzunu satacaksınız. Bu, en fazla görüntüyü satacağınız sıcak bahar ve yaz havasında yararlanmak gerektiği anlamına gelir, çünkü talep en yüksek seviyede olacaktır. Mekanlar açısından, hedef bölgenizdeki daha fazla spor alanı, park ve diğer kamu tesisleri ne kadar iyi olursa. Ayrıca, yakındaki herhangi bir fuar veya festivali vurun. Dağın mevsiminde bu yerlerde düzenli olarak görünebiliyor iseniz, oldukça iyi yerleşmiş olabilirsiniz.

Eyalet veya yerel alanınıza bağlı olarak, lisanslama hem bir yanlısı hem de bir yanlış olabilir. Yerel veya eyalet yetkililerinin, uygun satış lisanslarını, izinlerini veya yiyecek servisi belgelerini elde ettiklerini belirleme zorunluluğuna bağlıdır. Ayrıca, sepeti çalıştırmak için ek sigortayı satın almanızın gerekip gerekmediğine göre değişiklik gösterir. Yetkili bir İtalyan buz tedarikçisi olabilmeniz için neyin gerekli olduğunu görmek için eyaletinizin sağlık bölümüne başvurun.

Birincisi, iş yapmak için bir personele veya çok fazla ek yardıma ihtiyacınız olmayacak. Bu, masrafınızı sınırlar. Bir başka yanlısı, bu çalışma çizgisi için mevcut bilgi var. Özellikle İtalyan buzu için iş planları satan işletmeler var. Pazarlama stratejileri, gelir spekülasyonları ve yasal el kitapları sunuyorlar. Sonuçta, potansiyel olarak düşük başlangıç ​​maliyetleri olan bir işletme ve American Business Builder tarafından belirtildiği gibi “kendi patronunuz olursunuz.”

Kendi İtalyan buzunu yapmadıkça, muhtemelen zaten kurulmuş, tanınmış bir marka adına gitmek zorunda kalacaksın. Bu her zaman kötü bir şey değil, bazı baş ağrıları var. İlk olarak, markanın franchisinginde ilk yatırım yapmak zorunda kalacaksınız. Örneğin, Mart 2010’dan itibaren Rita’nın İtalyan Ice’ı 198.000 ila 445.000 dolar arasında ve Ralph’ın ünlü İtalyan Ice’ında 66.000 ila 120.000 dolar arıyor. Ayrıca, logolarını ve diğer pazarlama araçlarını kullanmanız gerekebilir, böylece yaratıcı girdinizi sınırlandırabilir. Öte yandan, tanınmış adlar bir nimet olabilir ve genellikle ilk işletme giderlerini karşılayabilecek küçük işletme kredileri devlet veya federal hükümet tarafından kullanılabilir.