gişe görevlisinin görevleri

Gişe asistanı olarak da bilinen gişe görevlileri, sinema salonlarında, oyun salonlarında, konser salonlarında ve spor stadyumlarında çalışıyor. Genellikle, bir bilet satın aldığınızda karşılaştığınız ilk müşteri hizmetleri temsilcisidirler ve onların tavrı, diğer mekan personeli ile edindiğiniz tecrübe tonunu ayarlayabilir; bu nedenle, karşılaştıklarında genellikle keyifli ve heveslidirler. müşteriler.

Bir gişe görevlisinin asli görevi, kabini ziyaret eden müşterilere bilet satmaktır. Müşteriler farklı paketleri veya fırsatları ve mekanınızın çocuklara, üst düzey indirimlerine ve matematikçiler için indirime tabi olup olmadığını sorabilir. Ayrıca, bilet satın almak ve daha sonraki bir tarihte almak isteyen müşteriler tarafından çağrılan siparişleri ve rezervasyonları işleyeceksiniz. Çevrimiçi rezervasyonlar sunan bazı mekanlarda, bu siparişlerin işlenmesinden siz de sorumlu olabilirsiniz.

Gişe görevlisinin bir diğer temel görevi, program veya spor etkinlikleri, oturma yapılandırmaları ve özel konaklama konularıyla ilgili tüm müşteri sorgularına yanıt vermektir. Çalıştığınız mekana ev sahipliği yapan programlar ve etkinlikler hakkında en azından temel bilgiye sahip olmalısınız ve potansiyel müşterileri bilet satın almak için hevesli kılan bu bilgiyi kendinize güvenle ve hoş bir şekilde iletmelisiniz. Bir konser salonunda ya da oyunevinde çalışıyorsanız, medya temsilcileri ve VIP’ler için bilet rezervasyonu talep eden basın açıkronları ile etkileşim kurabilirsiniz. Müşteriler ayrıca bir oyun ya da konserde film hakkında öneri sormak ya da sanatçılar hakkında soru sorabilirler.

Birincil görevleriniz müşterilere yardımcı olmak olsa da, dosyalama, kopyalar oluşturma ve doğrudan posta reklamları gönderme gibi idari görevleri yerine getirmeniz de gerekebilir. Telefon veya İnternet siparişleriyle gelen nakit çekmece, bilet stup’ları ve kredi kartı numaralarınızın doğru kayıtlarını tutmalısınız. Manuel bir yazar kasası kullanırsanız, yazar kasetini gerektiği gibi değiştirmeniz gerekir.

Çalıştığınız yerle ilişkili tüm sağlık ve güvenlik politikalarına aşina olmalısınız. Bir müşterinin diğer müşterilere veya meslektaşlarına tehdit edecek bir şekilde davranması durumunda güvenlik prosedürlerini bilmelisin. Bir acil durumda hangi eylemleri gerçekleştirmeniz gerektiğini, örneğin bir yangın veya elektrik kesilmesi gibi konularda eğitilmelisiniz.