delikli kulak tamburu ve baş dönmesi arasındaki bağlantı

Kırık veya delikli kulak zarı acı vericidir ve vertigo başlayınca yönelim ve şaşkınlık oluşur. Göründüğü kadar garip, kulaklar ve denge arasındaki bağlantı – ya da denge eksikliği – neler olduğunu ve nasıl tedavi edileceğini açıklıyor.

Kulak zarının dış ve orta kulağı bölünür. Kulak zarları, orta kulağı, ossikülleri tutan hava dolu bir alanı, işitme için üç küçük kemiği korur. Genellikle travma, örneğin pamuk çubuğu, yüzme olayı veya aniden dışarıya doğru basınç değişiklikleri gibi bir nesnenin sokulması, kulak zarının delinmesine veya kırılmasına neden olur. Bu son derece acı vericidir ve baş dönmesine neden olabilir.

Dünya, hareket eksikliğine rağmen dönüyor ya da hareket halinde hissediliyor, bu vertigo. Vertigo yön değiştiriyor ve birkaç dakika veya birkaç saat sürebilir. Vertigo’nun kendisi zararsız olmasına rağmen, rüptüre bir kulak zarının neden olduğu baş ağrısı, işitme kaybı ve çift görme gibi diğer semptomlar mevcuttur ve bir doktorun tedavisi gereklidir.

Vücut, denge ve dengeyi iç kulaktaki yarı dairesel kanallar vasıtasıyla denetler. Bu üç döngü tüpü, birbirleriyle dik açıdadır ve boyutsal boşluğun üç düzlemini temsil eder ve duyusal hücrelerin koleksiyonlarında sakar ve utricula’ya bağlanır. Baş pozisyonu değiştiğinde, kalsiyum karbonat kristalleri duyu kıllarının yatağında kayar; serebellum bu bilgiyi okur ve başın yerçekimine göre konumunu belirleyerek vücuda denge hissi verir. Bir rüptüre kulak zarının ortaya çıktığı zaman, kalsiyum karbonat kristalleri başın hareketlerinden bağımsız olarak hareket eder ve serebellum karışır. Sonuç baş dönmesi – beyin, gerçek hareket yokken başın hareketli olduğunu düşünüyor.

Delikli kulak zarı merkezli vertigo yaşayan insanlar genellikle vertigo ile gelen baş dönmesi ile baş dönmesi veya bayılma yaşarlar. Vertigo ayrıca şiddetli baş ağrılarına veya migrenlere neden olabilir. Kulaklarda çınlama, işitme kaybı ve kulak çınlaması da rüptüre kulak zarına ve baş dönmesine eşlik eden tipik semptomlardır.

Delikli kulak zarını tedavi etmek vertigo da tedavi edecektir. Çoğu trauma dayalı delikler kendiliğinden iyileşir, ancak bazen ameliyat gereklidir. Bir doktor vertigo tedavisinde Benadryl veya Antivert gibi antihistaminikler, Phenergan veya Transderm-Scop gibi bulantı önleyici veya Valium içerebilen ilaçlar reçete edebilir. Bu ilaçlar delikli kulak zarının iyileşene kadar baş dönmesini kolaylaştırır.