çalılarımı kesmek için yılın en güzel zamanı

Çalıları kesmek budama olarak adlandırılır; bitkinin daha iyi ve sağlıklı bir şekilde büyümesine yardımcı olmak için bazı alanların seçici olarak uzaklaştırılması. Budama, iyileştirici bir işlem değil, bitki yönetiminin önemli bir parçasıdır. Budama süreleri çalı türü ile farklılık gösterir.

Yaz aylarında çiçekler üreten çalılar arasında spirea ve potentilla bulunur. Iowa State University Extension, bu kerevizlerin geç kış veya erken ilkbaharda budamalarını önermektedir.

Leylak ve foryum baharda çiçek açan çalılara örnektir. Bu çalıları budamak ihtiyacı durumuna bağlıdır. Geç kışın ve erken ilkbaharda çok büyük veya büyümüş çalıları geri kesin. Çimlenme bittikten hemen sonra küçük çalıları budayın.

Yaprak döken çalıları budamak için en iyi zaman, Iowa Eyalet Üniversitesi Genişletmesinin belirttiği gibi, yeni kışın başlamasından önce geç kış ve erken ilkbaharda. Yaz sonunda budama yapmaktan kaçının; çünkü ihale edilen yeni büyüme soğuk ve don hasarına karşı hassastır.

Sadece en az budama gerekiyorsa dökmeyen çalıları Haziran sonu veya Temmuz başında hafifçe püskürtün. Ardıç ve porsuk gibi her mevsim çalılarda düzenli olarak budama yapın, Mart sonu ve Nisan ayı ortasında yeni bir büyüme meydana gelene kadar.