böbrek taşlarının etkileri

Böbrek taşları tipik olarak zamanla kötüye giten çeşitli ağrılı belirtilere neden olabilir. Tek bir böbrek taşı, bir kum tanesi kadar küçük olabilir veya bir golf topu kadar büyük olabilir. Bazı böbrek taşlarının çıkarılması için ameliyat yapılmasını gerektirir. Bununla birlikte, idrar yolundan çok küçük böbrek taşları geçirmek mümkündür. Böbrek taşları böbrek fonksiyonlarını bozabilir, böbrekler toksinleri filtrelemek için daha zorlaşır. Taşlar ağrı, idrardaki kan ve ağrılı idrara çıkma getirir. Bazı insanlar aynı anda bu semptomların bazılarını veya tamamını yaşayabilir.

Böbrek taşlarıyla ilgili en yaygın semptomlardan biri bel ağrısıdır. Ağrı bir veya iki taraftan orta ve alt sırt arasında yayılır. Sırt ağrısı, bir kişinin rahat etmesini veya iyi uyku çekmesini zorlaştırabilir. Taş büyüdükçe sırt ağrısı zamanla daha yoğunlaşacak ve böbrek patlamış gibi hissedecektir. Büyük bir taş böbrek içindeki konumuna bağlı olarak tıkanmaya neden olabilir. Çoğu durumda tıkanıklık idrarın akışını durduracak ve acil yardıma ihtiyaç duyulmaktadır.

İdrar sırasında ağrı, taş bir üretere yapıştığında veya taş üretra içinden geçtiğinde ortaya çıkar. Üreterler böbreklerden mesaneye ve üretrana bağlanan tüplerdir. Üretra, idrarın atıldığı son açıklıktır. Taşın keskin köşeleri, üretranın iltihaplanmasına neden olur ve ağrıya veya sık idrara çıkmasına neden olur.

İdrardaki kan başka bir rahatsız edici etkidir. Bazen, bir taş üreterler arasında dolaşmaya çalışırken, sıkışabilir ve sinirlere bastırılabilir ve böylece kan dolaşıma idrar yoluyla gelebilir. İdrar içindeki kan, basınç ve enflamasyon nedeniyle böbrekte kalmış bir taştan da oluşabilir.

Bir böbrek taşı tıkanmaya neden olduğunda ve kişi tuvalete gitmede zorlanıyorsa, genellikle çok bulantı hisseder. Mide bulantısı ve kusma, idrar akışını bozan şiddetli bir tıkanma olduğunda vücudun sahip olduğu iki reaksiyontur. Siz veya tanıdığınız biri çok da hasta hissediyorsa da idrarınızı geçiremiyorsanız acil yardıma ihtiyacınız var.

Vücut taştan kurtulmaya çalışırken, iltihap hızlı bir şekilde yerleşebilir. Bu, ateş ve bazen kızgınlık eşlik eden bir ateşle sonuçlanır. Ateş, taş geçene kadar sürebilir. Yukarıdaki belirtilere sahip olanların yanı sıra 104’den fazla bir sıcaklığa sahip olan insanlar derhal tıbbi tedaviye ihtiyaç duyarlar. Ateş vücuttaki idrar birikimi nedeniyle toksinlerden de kaynaklanabilir.