bir şenlik ateşinden dumanı solumanın etkileri

Şenlik ateşleri zararsız ve kontrollü görünebilir, ancak onlardan çıkan duman son derece tehlikelidir. Kaynağa bakılmaksızın, duman, yeterince yüksek dozlarda hayati tehlike oluşturan çeşitli kimyasal ve bileşikler içerebilir. Bir şenlik ateşi ya da herhangi bir kontrollü ateş başlatmadan önce, duman ve yan ürünlerinin teneffüs edilmesiyle ortaya çıkabilecek muhtemel komplikasyonları bilmek önemlidir.

Şenlik ateşi, yanıcı herhangi bir madde içerebilir. Tehlikeleri daha iyi anlamak için, neyin inhale edildiğini bilmek önemlidir. Duman üç şeyden oluşur: basit asfiksantler, kimyasal asfiksantler ve tahriş edici bileşikler. Basit asfiktik maddeler oksijeni yakar ve toksik karbon dioksit bırakır. Kimyasal asfiktikler, vücuda oksijen taşıma kabiliyetine müdahale eden ve karbon monoksit, hidrojen siyanür ve hidrojen sülfidi içeren maddelerdir. Tahriş edici bileşikler, amonyak ve kükürt dioksit gibi şeyleri içerir. Bunlar mukoza zedelenmesine neden olur. Sonuç olarak, solunum yolları şişebilir ve çökebilir, bu da solunumu zorlaştırır.

Herhangi bir kaynaktan dumanı teneffüs etmek nefes darlığıyla sonuçlanabilir. Solunum hasarları, hücrelerin oksijen taşımasını zorlaştırır ve kişinin telafi etmek için daha fazla nefes alması gerekir. Kurbanın nefesleri de kısık olabilir. Bu, akciğerlerdeki sıvılar toplandığında ve üst solunum yollarını tıkadığında ortaya çıkar. Bir kişi bir şenlik ateşinden rüzgaraltıysa, duman kırmızı, tahriş olmuş gözlere neden olabilir. Bu, yanmış kornealara neden olabilir. Dumandan gelen kurum da boğazda ve burnunda birikip tıkanmaya neden olabilir. Karbon monoksit yangınlarla yayılan ölümcül bir gazdır. Bu maddeyi özellikle tehlikeli yapan şey, dumandan farklı olarak görünmez ve kokusuz olmasıdır. Bir kişi dumanın inhalasyon etkilerini hissetmeyebilir ve yine de karbon monoksit zehirlenmesine maruz kalabilir. Uyarı işaretleri baş ağrısı, mide bulantısı ve kusmayı içerir.

Duman teneffüs ettikten sonra bir kişi iyi görünüyorsa, evde kendisine göz kulak olmak yeterli olabilir. Ancak, ses kısık, nefes darlığı, öksürük büyüler veya konfüzyon gibi belirti dışı semptomlar varsa tıbbi yardım almak çok önemlidir. Bazı etkiler hafif görünebilir, ancak kurban çok hızlı kötüleşebilir. Ayrıca, kişiyi özel bir araçta nakletmeyin. Ambulanslar, gerekli olabilecek can kurtaran ekipman içerir.

En önemli şey, kişiyi duman kaynağından temiz havaya çıkarmaktır. Kurban bilinçsiz ise, 9-1-1’i arayın ve yardım gelene kadar CPR uygulamaya başlayın. Tıbbi tedavi hasarın niteliğine göre değişir. Enfeksiyonu tedavi etmek veya önlemek için antibiyotikler kullanılabilir. Doktorlar, herhangi bir toksik etkiye karşı panzehir uygulayabilir. Gerektiğinde ağrı, şişme ve ateş tedavisinde ilaçlar verilecektir. Hava yollarını tekrar açmak için steroidler kullanılır. Bazı durumlarda oksijen verilir.