bir radyolog ve bir radyoloji teknisyeni arasındaki fark

Bir radyolog, manyetik rezonans görüntüleme (MRI) tarayıcıları gibi aletlerle oluşturulan görüntülerden gelen hastalıkları teşhis eden kurul tarafından onaylanmış bir doktordur. Bir radyoloji teknisyeni, diğer taraftan, insan vücudunun iç görüntülerini yakalamak için teşhis aletlerini kullanan lisanslı bir profesyonel.

Radyoloji teknisyenleri, Radyolojik Teknolojideki Ortak Değerlendirme Komitesince (JRCERT) akredite edilmiş bir programdan radyoloji bilim dalında lisans veya lisans diploması kazanırlar. Radyologlar bir lisans ve bir Doktor Tıp derecesi (M.D.) kazanıyorlar.

Radyoloji teknisyenleri, teşhis görüntüleme muayenelerini gerçekleştirir ve radyasyon tedavilerini uygularlar. Bu arada radyologlar, tıbbi görüntülerin yorumlanması yoluyla hastalıkları teşhis ettiler.

PayScale’ye göre Temmuz 2010’da Amerika Birleşik Devletleri’ndeki radyologlar yılda 101.278 dolar ile 294.791 dolar arasında bir fark yaptılar. 2010’da bir radyoloji teknisyeni için saatlik ortalama ücret 14 ila 24 $ idi.

Bir radyolog olmanın süresi, bir radyoloji teknisyeninin üç katına çıkar. Gelecekteki radyologlar, en az 13 yıllık okulu tamamlar (dört yıllık lisans çalışması, dört yıllık tıp fakültesi, dört yıllık ikamet yeri ve bir yıllık radyoloji bursu veya uygulaması). Bir kişi iki dört yılda bir radyoloji teknisyeni olabilir.

Devlet lisans gerekliliklerinin bir parçası olarak, çoğu radyoloji teknisyeni adayı Amerikan Radyolojik Teknolog Kayıt Defteri sınavını geçmelidir. Radyoloji sakinlerinin Temmuz 2010’dan itibaren fizik, yazılı ve sözlü öğeler içeren üç bölümlü bir lisans lisans sınavına girmesi gerekiyor. Onların ikametlerinin sonunda, bir sertifika sınavı tamamlanır. Radyolog muayenehaneleri Amerikan Radyoloji Kurulu tarafından yönetilmektedir.