asiatik zambak ve oryantal zambak arasındaki fark

Zambaklar, düğünler ve Paskalya gibi önemli günler için seçilen klasik açıdan güzel ampullerdir. Çok sayıda zambak çeşidi mevcuttur, ancak Asya ve Doğu rengarenkerleri en yaygın olanıdır. Bahçenizde veya bir etkinlik için zambaklar kullanıyor olun, farklılıkları ve zambak her birinin görünümünü ve aromasını nasıl etkilediğini bilin.

Yükseklik farkından başka, Asyalı ve Oriental zambaklar arasında birkaç farklı incelik vardır. Asyalı zambaklar, birkaç pastel ile daha parlak renklere sahip olarak karakterize edilir; çiçeklenme genellikle sağlamtır. Oryantal lilyumlar daha büyüktür ve çoğunlukla bir denizyıldızı gibi şekillendirilirler. Bunlar beyaz ve sarı tonlara, aynı zamanda da kıpkırmızı çeşitlere sahiptir. Oryantal zambak yaprakları genellikle petal merkezden farklı bir renk ile sınırlanır.

Zambağınızın kokusu önemlidir, özellikle siz veya misafirler alerjiniz varsa. Bir buket yapıyorsanız, daha kuvvetli kokulu bir çiçek isteyebilirsiniz. Asyalı zambaklar aroması taşımazken, Oriental zambaklar güçlü bir kokuya sahiptir. Bunları düğün çiçekleri olarak seçmeden önce kokuyu örnek aldığınızdan emin olun; tüm insanlar kokuyu sevmez.

Asyalı zambaklar büyümek için en kolay çeşididir. Bazı soğanlı ampüller gelecek büyüme sezonunda kendilerini ikiye katlar. Asyalı zambaklar daha serttirler ve daha yaygın olarak çoğalırlar; boyları 2-4 metre arasında büyür. Kısa toplar üretiyorlar ve takip etmeleri gerekmiyor. Haziran veya Temmuz aylarında çiçekler görürsünüz.

Asyalı zambaklar, fazla nem olmadığı sürece hemen hemen her türlü toprakta yetişebilir. Oryantal lilyumlar, düzgün büyümek için biraz asidik olan organik toprağa ihtiyaç duyar. Her iki çeşidin günde 5-6 saat doğrudan güneş ışığına ihtiyacı vardır, ancak Oriental lilyumları öğleden sonra gölge gerekir. Malç ve kompost da Doğu çeşitleri için daha önemlidir.

Asyatik ve oryantal lilyumlar piyasadaki en yaygın türüdür ve her ikisi de melezdir. Minnesota Üniversitesi’ne göre, her iki çeşit de tam güneşli ve iyi drene edilmiş topraklarda yetişiyor. Malç ve fosfor açısından zengin bir gübre, tüm zambaklar için faydalıdır. Yeşil yaprakları bırakarak hem Asyatik hem de Oryantal nilüferlerin arasında durmalıyız.