arborvitler kesmek için en iyi zaman

Pürüzsüz iğnelerin yumuşak, düzleşmiş spreyleri, arborvitae’yi (Thuja spp.) Bahçeler için en çekici kozalak ağaçları ve çalılar arasında kılar. Beş arborvitae türü ve düzinelerce çeşitten birçoğu, uzunlamasına hedgerows veya temel yatakları veya karışık çalı sınırları oluşturmak için küçük aksan çalıları olarak kullanılır. Arborvitae’de budama bakımının yapılması için en uygun zaman, yeni gelişme başlamadan önce ilkbaharda başlamaktır.

Arborvitae bitkilerindeki ölü, kırık veya hastalıklı dallar veya dallar, yılın herhangi bir zamanında çıkartılabilir. Bu, muazzam sürüngen yuvalarını veya aşırı derecede her daim yeşil kurdele köpeği kozalarını kesmeyi içerir. Bir arborvitae’yi şekillendirmek ya da kesmek isterseniz, erken ila orta ilkbahar, görevi tamamlamak için uygun bir mevsimdir. Yılın bu zamanında yeşillikteki sprey ve dalların ipuçlarını kesmek kesik yaraların en hızlı şekilde iyileşmesini ve yazdan önce yeni bir büyüme gözlemlenmesini sağlıyor.

Yoğun güneş ışınlarında ve yaz sıcağında kırpma işlemi iyi bir uygulama değildir. İki budarda ve iğne spreylerinde taze budama yaraları hızla kurumuş ve kahverengi olur ve yapraklı kanopideki dokulu doku veya renkte bir ağaç veya çalı oluşturur. Bununla birlikte, arborvitae çitlerinin ikincil bir düzeltilmesi, Ağustos ayı ortasından Eylül ayının başlarına kadar geç yaz aylarında garanti altına alınır. Arborvitae örneğinin veya çit tohumunun düz veya resmi eğrilerini korumak için, yazın yaz aylarında hafif bir düzeltme, bahardan bu yana meydana gelen ekstra büyümeyi ortadan kaldırır. Bu, arzulanan miktardan çok daha fazla büyümek yerine, bitkileri her yıl aynı boyutta tutar.

Arborvitae, diğer birçok kozalaklılardan farklı olarak yaprakları olmayan bir dalın alt kısımlarından yeni yeşillik yenileme olanağına sahiptir. Bu yeni yeşillik, yalnızca arborvitae’nin bir kısmı bol miktarda güneş ışığı alırsa ve bundan sonra verimli ve eşit derecede nemli olursa oluşur. Arborvitae’nin dallarını yatay olanlardan daha dik açılı dalları keserek odaklanarak düzeltin. Bir yatay dal veya iğne alanı kesildiğinde, daha fazla yatay yeniden büyüme üretmeme eğilimindedir. Yeni büyüme, yukarıya açılı dallar, dallar ve yaprak spreylerinden en kolay şekilde filizlenir.

En iyi yeşillik ve olgun siluet kısmi güneşle yetiştirilen arborvitae’da bulunur ve yakın bitki tarafından gölgeli değildir. Yeterli güneş ışığı arborvitae’nin sıkı bir şekilde yapraksı kalmasını ve kısır ya da “kel lekeler” gelişmesini önler. İlkbaharın başından ortasına doğru bahar mevsiminde kesilmiş olduklarını garantilemek için bu her mevsim yeşil bitkilerini düzeltmek için budama açısını ayarlayın; böylece bitkinin alt kısmı üstten daha geniş olur. Bu, ışığın en alt dallara ve iğnelere ulaşmasını sağlar, böylece yeşil ve yoğun kalırlar. Yan profilden, düzgün budama yapılmış bir alan “V” dan “A” ya benzemelidir. Doğal olarak yuvarlaklaşmış veya küre şeklindeki örnekler de en azından iğnelere ulaştığı için bazlarından hafifçe kesilir.