sigara içenlerin sağlık riskleri

Sadece aptalca bir saçmalık gibi görünse de, “sigara içmek” Smarties hem fiziksel sağlık hem de gelecekteki risk alma davranışları açısından ciddi sağlık riskleri oluşturabilir. Smarties’i içmek, şekerin toz haline getirilmesini ve duman soluk alıp vermesinin sağlandığı uzunlamasına ambalajın sonuna kadar içe çekilmesini içerir. Sigara içiciliği Smarties, Wall Street Journal gibi saygın kaynaklar da dahil olmak üzere haber medyasında yaygın bir şekilde yankılandı.

Sinüs enfeksiyonu, sinüs boşluğunun mukus tabakası iltihaplandığında ortaya çıkar. Smarties ezilirken oluşan ince şeker tozunun teneffüs edilmesi sinüsleri enfekte hale gelene kadar tahriş edebilir. Sinüs enfeksiyonları baş ağrılarına yol açar ve tıbbi olarak antibiyotiklerle veya doğal olarak bir sinüs temizleme sistemi olan bir neti potu ile tedavi edilebilir. Bir sinüs enfeksiyonu tedavi edilmezse, sinir sistemine yayılabilir ve hayati tehlike oluşturan bir durum olan menenjit nedeni tehlikesi vardır.

Ezilmiş Smarties gibi ince bir tozun teneffüs edilmesi ses kutusunun spazmına ve kapanmasına neden olabilir, bu durum laringospazm olarak bilinir. Bir kişi laringospazm yaşarsa, durum kısmen parmaklarınızı kulakların arkasına yerleştirip Standford Üniversitesi’nden Dr. Phillip Larson’ın thelaryngospasm notch dediği kitleyerek rahatlayabilir.

Sigarayı fiziksel sağlık için kullanmanın getirdiği risklerden daha fazla rahatsız olan davranış, akran baskısının büyüklüğü ve diğer risk alma davranışlarına katılma isteğiyle ilgili olarak söyledikleridir. Farklı roller ve davranışları denemek, ergen gelişiminin doğal bir parçasıdır; ancak, risk alma davranışına pozitif akran geri bildirimi veya yetişkin rol modelleri ile kayıtsız kalmayla ödül verilirse, güçlendirilir ve tekrar edilmesi veya yükselmesi daha muhtemel hale gelir. Fiziksel sağlık risklerinin ötesinde, Smarties, sigara içmenin çok daha tehlikeli ve bağımlılık yapıcı davranışını taklit eder.

Risk alma davranışları, insanların davranışları hakkında kendileri hakkında düşünme biçiminden etkilenir. Sigarayla ilişkili sağlık risklerini tartışarak Smarties, ebeveynler ve öğretmenler birçok genç tarafından tütüne zararsız bir alternatif olarak görülen tehlikelere ilişkin farkındalığın artırılmasına yardımcı olabilir. Risk alanlar genellikle çevredeki kişilerin teşviklerinden kaçarlar. Smarties sigara içme davranışını sona erdirmenin bir başka yolu da, uygulamanın ne kadar gülünç olduğuna dikkat çekerek, izleyicilerin tepki verme biçimini değiştirmektir. Sigara içme uygulamalarına karşı uyarılar medyada yankılandığından, komedyenler temayı hızla almışlardı. “Tosh.0” adlı televizyon komedi dizisi, sigara içen Smarties’in sert şekerlemeler için geçit davranışı olduğuna dair uyarıda bulunarak davranış hakkında endişe duydu.